| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek od nieruchomości - skarga nie zawsze jest możliwa

Podatek od nieruchomości - skarga nie zawsze jest możliwa

Przyznanie jednostce samorządu terytorialnego właściwości do orzekania w sprawach indywidualnych w formie decyzji administracyjnej wyłącza możliwość dochodzenia przez tę jednostkę jej interesu prawnego w trybie postępowania sądowego lub administracyjnosądowego - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

Wójt gminy wydał decyzję, w której określił Zakładowi Wodociągów Kanalizacji i Oczyszczania wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości. W uzasadnieniu wskazał, że zakład nie uregulował należności podatkowych od posiadanych gruntów i budynków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Po rozpoznaniu odwołania SKO uchyliło decyzję I instancji i umorzyło postępowanie w sprawie. Podkreślono, iż zgodnie z uchwałą gminy budynki, budowle oraz grunty stanowiące jej mienie komunalne są zwolnione od podatku.

W skardze wójt gminy wskazywał, iż przedmiotowa nieruchomość nie stanowi mienia gminy. W odpowiedzi SKO stwierdziło, iż błędne jest przekonanie wójta, że przysługuje mu przymiot strony w postępowaniu administracyjnym. Przyznanie organowi gminy właściwości do orzekania w sprawach indywidualnych w formie decyzji wyłącza możliwość dochodzenia przez ten organ jego interesu prawnego w postępowaniu administracyjnym i sądowoadministracyjnym.

Rozstrzygając sprawę sąd zauważył, iż w świetle przepisów uprawnionym do wniesienia skargi jest każdy, kto ma w tym interes prawny. W sprawie wójt tego warunku nie spełnia. Kryterium interesu prawnego w postępowaniu sądowym wymaga wykazania, iż zaskarżony akt stanowi rozstrzygnięcie o indywidualnych prawach i obowiązkach wnoszącego skargę. Interes prawny, jako legitymacja do wniesienia skargi, pozostaje przez to w ścisłym związku z pojęciem strony postępowania, w ramach którego zaskarżony akt został wydany.

Rację więc ma SKO stojąc na stanowisku, iż organ administracji publicznej, który rozstrzyga sprawę indywidualnego podmiotu, nie ma statusu strony postępowania administracyjnego prowadzonego w tej sprawie przez organ II instancji. Przedmiotem postępowania podatkowego i wydanego w jego ramach rozstrzygnięcia zarówno I, jak i II instancji są indywidualne uprawnienia podatnika nie stanowiące uprawnień osób trzecich.

W sprawach niektórych zobowiązań podatkowych, stanowiących dochód jednostki samorządu terytorialnego, organ takiej jednostki występuje w roli organu podatkowego, który działa w formach właściwych dla organu prowadzącego postępowanie, a nie strony tego postępowania. W takiej sytuacji jednostka samorządu terytorialnego nie ma legitymacji procesowej strony w tym postępowaniu, nie jest również podmiotem uprawnionym do zaskarżenia decyzji administracyjnej do sądu administracyjnego.

Sygn. akt I SA/Bk 43/05

Michał Stuczyński

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »