Podatek od nieruchomości - skarga nie zawsze jest możliwa
REKLAMA
Wójt gminy wydał decyzję, w której określił Zakładowi Wodociągów Kanalizacji i Oczyszczania wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości. W uzasadnieniu wskazał, że zakład nie uregulował należności podatkowych od posiadanych gruntów i budynków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
REKLAMA
Po rozpoznaniu odwołania SKO uchyliło decyzję I instancji i umorzyło postępowanie w sprawie. Podkreślono, iż zgodnie z uchwałą gminy budynki, budowle oraz grunty stanowiące jej mienie komunalne są zwolnione od podatku.
W skardze wójt gminy wskazywał, iż przedmiotowa nieruchomość nie stanowi mienia gminy. W odpowiedzi SKO stwierdziło, iż błędne jest przekonanie wójta, że przysługuje mu przymiot strony w postępowaniu administracyjnym. Przyznanie organowi gminy właściwości do orzekania w sprawach indywidualnych w formie decyzji wyłącza możliwość dochodzenia przez ten organ jego interesu prawnego w postępowaniu administracyjnym i sądowoadministracyjnym.
Rozstrzygając sprawę sąd zauważył, iż w świetle przepisów uprawnionym do wniesienia skargi jest każdy, kto ma w tym interes prawny. W sprawie wójt tego warunku nie spełnia. Kryterium interesu prawnego w postępowaniu sądowym wymaga wykazania, iż zaskarżony akt stanowi rozstrzygnięcie o indywidualnych prawach i obowiązkach wnoszącego skargę. Interes prawny, jako legitymacja do wniesienia skargi, pozostaje przez to w ścisłym związku z pojęciem strony postępowania, w ramach którego zaskarżony akt został wydany.
REKLAMA
Rację więc ma SKO stojąc na stanowisku, iż organ administracji publicznej, który rozstrzyga sprawę indywidualnego podmiotu, nie ma statusu strony postępowania administracyjnego prowadzonego w tej sprawie przez organ II instancji. Przedmiotem postępowania podatkowego i wydanego w jego ramach rozstrzygnięcia zarówno I, jak i II instancji są indywidualne uprawnienia podatnika nie stanowiące uprawnień osób trzecich.
W sprawach niektórych zobowiązań podatkowych, stanowiących dochód jednostki samorządu terytorialnego, organ takiej jednostki występuje w roli organu podatkowego, który działa w formach właściwych dla organu prowadzącego postępowanie, a nie strony tego postępowania. W takiej sytuacji jednostka samorządu terytorialnego nie ma legitymacji procesowej strony w tym postępowaniu, nie jest również podmiotem uprawnionym do zaskarżenia decyzji administracyjnej do sądu administracyjnego.
Sygn. akt I SA/Bk 43/05
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat