| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jest instrukcja wypełniania potwierdzenia wpłat na konta organów podatkowych

Jest instrukcja wypełniania potwierdzenia wpłat na konta organów podatkowych

Na potwierdzeniu wpłaty dla urzędu skarbowego muszą znajdować się m.in. nazwa urzędu, numer konta, wpłacana kwota, dane podatnika i rodzaj podatku.


ZMIANA PRAWA

Znamy już projekt nowego rozporządzenia w sprawie wzoru formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu podatkowego. To instrukcja, jak prawidłowo wypełnić potwierdzenie wpłaty podatków.

W załączniku do projektu rozporządzenia Ministerstwo Finansów określiło wzór formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu podatkowego. Parametry techniczne formularza polecenie przelewu/wpłata gotówkowa określa Polska Norma PN-F-01101 Bankowość i pokrewne usługi finansowe - Wzór formularza polecenia przelewu/wpłaty gotówkowej (WP).

W porównaniu z dotychczas obowiązującym rozporządzeniem w tym zakresie w nowym rozporządzeniu w objaśnieniach wprowadzono zmiany o charakterze dostosowawczym związane z likwidacją kaucji, gwarancyjnej oraz likwidacją deklaracji CIT-2.

W projekcie rozporządzenia są też przykłady poprawnego wypełnienia druków. W przykładach wypełnionego pismem maszynowym formularza polecenia przelewu/wpłaty gotówkowej kwota podatku jest wyrażona w pełnych złotych. Ponadto w objaśnieniach i w przykładach dokonano drobnych poprawek o charakterze redakcyjnym.

Warto pamiętać, że na potwierdzeniu przelewu muszą znaleźć się takie dane, jak: oznaczenie urzędu skarbowego, np. Urząd Skarbowy w Bolesławcu; jego numer bankowy; wysokość wpłacanej kwoty wpisana cyfrą; oznaczenie podatnika, który dokonuje wpłaty - w tej części jest miejsce na wpisanie nazwy i adresu zobowiązanego; NIP podatnika lub identyfikator uzupełniający, np. REGON, PESEL; symbol formularza podatkowego lub płatności, np. PIT-37, CIT-8; typ identyfikatora (np. N-NIP, R-REGON, P-PESEL); okres, którego dotyczy wpłata, np. jeśli wpłata dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych za 2008 rok, należy wpisać - 08R; ostatnia część druku jest przeznaczona na pieczęć, datę i podpis zobowiązanego. Poprawne wpisanie wszystkich wymaganych danych na potwierdzeniu wpłaty pozwoli podatnikowi wykazać przed urządem skarbowym, że w terminie uregulował podatek, a urzędowi skarbowemu pomoże we właściwej kwalifikacji wpłaty.

Nowe rozporządzenie ma wejść w życie od 1 stycznia 2009 r.

Przykład wypełnienia formularza POLECENIA PRZELEWU na konto urzędu skarbowego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przykład wypełnienia formularza Polecenia Przelewu na konto urzędu skarbowego

Przykład wypełnienia formularza WPŁATY GOTÓWKOWEJ na konto urzędu skarbowego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przykład wypełnienia formularza wpłaty gotówkowej na konto urzędu skarbowego

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK