REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krótszy termin zwrotu podatku VAT

Aleksandra Tarka

REKLAMA

Po nowelizacji ustawy o VAT co do zasady każdy podatnik będzie mógł uzyskać zwrot podatku w terminie 60 dni. Zmiana w istotny sposób wpłynie na przepływy finansowe dużej grupy podatników. Skończą się też próby naciągania przepisów dotyczących szybszych zwrotów podatku.

Rozmowa z TOMASZEM MICHALIKIEM, doradcą podatkowym

Autopromocja

Czy zmiana przepisów dotyczących terminu zwrotu VAT istotnie przełoży się na obrót gospodarczy?

- Tak. Uważam, że zmiana jest bardzo ważna i korzystna dla podatników. Najistotniejsze jest to, że co do zasady każdy podatnik będzie mógł uzyskać zwrot VAT w ciągu 60 dni. Od tej reguły są tylko dwa wyjątki, z których szczególnie istotny jest ten odnoszący się do nowo powstałych podatników. Jest to formuła, na którą wszyscy od pewnego czasu czekamy i na brak której narzekamy. Dzisiaj podatnik o 60-dniowy zwrot VAT może wystąpić tylko wtedy, jeśli kupił środki trwałe, wartości niematerialne itd. albo stosuje obniżoną stawkę. W innych okolicznościach podatnik uzyska zwrot podatku w terminie 180 dni. To bardzo długi okres. Nowelizacja w istotny sposób wpłynie więc na przepływy finansowe dużej grupy podatników. Pewnie skończą się też próby naciągania przepisów dotyczących szybszych zwrotów podatku.

Czy skrócenie terminu to jedyna korzyść dla podatników?

- Kolejną znaczącą z punktu widzenia podatników zmianą będzie zmiana art. 86 ust. 19 ustawy o VAT. Obecnie przepis przewiduje, że podatnik, który w danym okresie nie wykonał czynności opodatkowanych, przenosi nadwyżkę podatku naliczonego na kolejne okresy rozliczeniowe. W nowym brzmieniu przepis mówi, że podatnik może dokonać przeniesienia nadwyżki na kolejne okresy rozliczeniowe. W praktyce oznacza to, że podatnicy będą mogli dokonać wyboru, czy nadwyżkę tę zechcą przenieść na następne okresy rozliczeniowe, czy też wolą zwrot na konto. Muszę jednak podkreślić, że akurat w tym przypadku zwrot zostanie dokonany w terminie 180 dni. Jednak i ten termin podatnik może skrócić do 60 dni, jeżeli złoży zabezpieczenie majątkowe równe kwocie żądanego zwrotu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzisiaj podatnik, który dopiero zaczął działalność gospodarczą, musi dłużej czekać na zwrot VAT. Czy to się zmieni?

- Nie. To drugi wyjątek, w którym zwrot nadal - jako reguła - będzie następował w terminie 180 dni, chyba że podatnicy złożą zabezpieczenie majątkowe. Nowo powstali podatnicy będą mogli uzyskać zwrot VAT w ciągu 60 dni w odniesieniu do zakupu środków trwałych i wartości niematerialnych.

W przypadku nowo powstałych podatników szybszy zwrot podatku po nowelizacji ma zagwarantować złożenie zabezpieczenia. Czy jest to lepsze niż kaucja gwarancyjna?

- Nieszczególnie. Zastąpiono bowiem jedno wątpliwe rozwiązanie drugim. Z punktu widzenia Dyrektywy 112 i Konstytucji RP nie ma żadnego powodu, żeby podatnik, który prowadzi działalność krócej, musiał składać dodatkowe zabezpieczenia czy gwarancje. Takie nierówne traktowanie różnych grup podatników nie znajduje żadnego uzasadnienia. Natomiast niewątpliwie lepszym rozwiązaniem jest odniesienie się do kwoty żądanego zwrotu, a nie jakiejś stałej wartości, jak to miało miejsce w przypadku kaucji.

Kliknij aby zobaczyć zdjęcie

Tomasz Michalik, doradca podatkowym

Rozmawiała ALEKSANDRA TARKA

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Co do zasady urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

REKLAMA