REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie dla usług filmowych niezgodne z VI Dyrektywą

REKLAMA

Polska może znowu popaść w konflikt z Komisją Europejską. Dopiero co uporaliśmy się z niezgodnym z prawem UE zwolnieniem internetu z VAT, tymczasem Senat wprowadził do nowelizacji ustawy kolejny sprzeczny z VI dyrektywą przepis. Tym razem chodzi o zwolnienie z VAT usług związanych z filmami i nagraniami wideo.

1 kwietnia podczas głosowania zmian w ustawie o VAT Senat przyjął poprawkę senatorów Kaziemierza Kutza i Jerzego Markowskiego zakładającą zwolnienie z podatku „usług związanych z filmami i nagraniami wideo – z wyłączeniem filmów reklamowych i promocyjnych”.

Autopromocja

Podczas posiedzenia senackiej Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych Urząd Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE) ostrzegał, że taka poprawka będzie niezgodna z VI dyrektywą o VAT. Senatorów to jednak nie przekonało.
– Wykaz towarów i usług, które mogą być przez państwa członkowskie UE objęte obniżoną stawką VAT, zawarty jest w załączniku H do VI dyrektywy. W załączniku tym nie ma takiej kategorii jak „usługi związane z filmami i nagraniami wideo – z wyłączeniem filmów reklamowych i promocyjnych”.

W związku z tym powyższa kategoria jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej i nie powinna znaleźć się w ustawie. Jeżeli poprawka senacka wejdzie w życie, Komisja Europejska będzie miała podstawy do wszczęcia postępowania w sprawie naruszenia przez Polskę obowiązków traktatowych, tak jak było w przypadku zwolnienia z VAT internetu – wyjaśnia Katarzyna Trymucha z Departamentu Prawa Unii Europejskiej UKIE. Jeśli Komisja uzna, że poprawka jest niezgodna z dyrektywą, a Polska nie będzie chciała jej usunąć, sprawa może trafić do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). Ten może w wyroku nakazać Polsce zmianę prawa. Jeżeli Polska nie zastosuje się do orzeczenia, ETS może nałożyć na nas karę finansową.

Resort finansów ma jednak nadzieję, że poprawki, która ma wejść w życie 1 czerwca br., nie przyjmie Sejm. Wiceminister finansów Jarosław Neneman wskazał ją jako jeden z ewidentnych przykładów złej legislacji.

– Ten przepis, niezgodny z ustawodawstwem Unii Europejskiej, wprowadzono do ustawy tylnymi drzwiami. Pojawił się w Senacie w ostatniej chwili, kiedy praktycznie nie było czasu na dyskusję. No i przeszedł – powiedział wiceminister finansów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Już raz KE zakwestionowała polskie przepisy o VAT. Chodzi o obowiązujące od 1 maja ub.r. niezgodne z dyrektywą zwolnienie z podatku internetu. Kary udało się jednak uniknąć, bo ustawodawca w końcu dostosował naszą ustawę do przepisów unijnych. Od 1 marca tego roku usługi dostępu do internetu objęte są podstawową 22-proc. stawką podatku. Sprawa zakończyła się więc na postępowaniu między KE i Polską.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA