REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cała obniżka PIT wróci do fiskusa

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują dwie stawki PIT - 18 i 32 proc. Resort finansów szacuje, że obniżka pozostawi w kieszeniach podatników 8 mld zł. Zdaniem ekspertów środki z obniżki PIT wrócą do budżetu w formie VAT i akcyzy.

Dzięki zmianom w skali PIT i wprowadzeniu od 1 stycznia 2009 r. dwóch stawek - 18 i 32 proc. - w kieszeniach podatników zostanie 8 mld zł. Takie szacunki podaje Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

Autopromocja

Eksperci nie są tak optymistyczni i wskazują na drugie dno: obniżka PIT to oczywiście więcej gotówki w kieszeniach podatników, ale jednocześnie powód do wzrostu konsumpcji. Skutkiem wzrostu konsumpcji będą m.in. większe wpływy budżetowe z VAT i akcyzy.

Według Jerzego Martiniego, doradcy podatkowego w Baker & McKenzie, zawsze obniżenie poziomu opodatkowania przekłada się w pewnym stopniu na zwiększenie konsumpcji. Podatnikom pozostawiana jest do dyspozycji większa ilość pieniądza i nadwyżka ta w dużej części przeznaczana jest na dodatkową konsumpcję, zwłaszcza w społeczeństwach niezbyt zamożnych, a do takich się zaliczamy.

- Biorąc pod uwagę, że głównym źródłem dochodu Skarbu Państwa są podatki obciążające konsumpcję - VAT i akcyza - istotna część kwoty wynikającej z obniżki podatków dochodowych wróci do Skarbu Państwa, jako wpływy z VAT i akcyzy - komentuje Jerzy Martini.

Niepewne mniejsze wpływy...

REKLAMA

Obniżenie wpływów do budżetu państwa z tytułu podatku dochodowego może wcale nie oznaczać negatywnego efektu dla kasy państwowej. Na ten aspekt zwraca uwagę Anna Stachura, doradca podatkowy, menedżer w Deloitte, która wyjaśnia, że w dużej mierze będzie to zależało od tego, jak przeciętny Kowalski będzie wydatkował dodatkową kwotę pieniędzy, która zostanie w jego portfelu w wyniku zmian w skali PIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jeżeli Kowalski przeznaczy te dodatkowe fundusze na konsumpcję, to będzie to oznaczać np. zwiększenie wpływów do budżetu z tytułu VAT. Podmioty bowiem więcej dostarczą do ostatecznego konsumenta, który poniesie faktyczny wydatek z tytułu VAT - zapłaci go w cenie, a nie dokona jego odliczenia (zgodnie z fundamentalną zasadą VAT: jego ciężar powinien ponosić ostateczny konsument) - argumentuje Anna Stachura.

Dodaje, że większy popyt z pewnością będzie oznaczał większą podaż, a w konsekwencji wykreowania większej wartości dodanej, od której podatnicy również odprowadzą podatki.

- Jeżeli natomiast przeciętny Kowalski w dobie kryzysu przeznaczy dodatkowe pieniądze np. na szybszą spłatę kredytu mieszkaniowego bądź założy lokatę oszczędnościową, pozytywny efekt dla budżetu może zostać ograniczony - ostrzega ekspert z Deloitte.

...i zysk podatników...

Wszyscy nasi rozmówcy są zgodni: obniżka stawek PIT niewątpliwie wpłynie na wysokość dochodu w kieszeniach podatników. Według Marka Gadacza, doradcy podatkowego w PricewaterhouseCoopers, trudno wyrokować, w jakiej kwocie dodatkowe środki zostaną przeznaczone na konsumpcję, a tym samym, jaka część z nich wróci do budżetu w formie podatków pośrednich (np. VAT).

- Dla podatników rozliczających się dotąd według najniższej 19-proc. stawki jej obniżenie na 18 proc. oznacza realnie wzrost dochodu najwyżej o kilkaset złotych rocznie. Przypuszczam, że w takiej sytuacji może się to przełożyć na większą konsumpcję - podkreśla Marek Gadacz.

Osoby wyżej zarabiające i najbardziej korzystające z obniżki podatków niekoniecznie muszą jednak przeznaczać całą nadwyżkę na konsumpcję.

Dotyczy to szczególnie podatników rozliczających się dotąd według najwyższej 40-proc. stawki. Wydaje się, że ich poziom bieżącej konsumpcji był w dużej mierze zaspokojony przy dotychczasowych dochodach, a zatem ich wzrost prędzej będzie przeznaczony na oszczędności.

- Zwiększenie oszczędności może się również przełożyć na dochody budżetu w formie podatku Belki, ale będzie to rozłożone w czasie. Ponadto obecna niepewność na rynku odno- śnie do sytuacji gospodarczej Polski, a tym samym przyszłych dochodów podatników nie sprzyja zwiększaniu konsumpcji - stwierdza Marek Gadacz.

...zobrazuje krzywa Laffera

Arkadiusz Michaliszyn, partner, prawnik w CMS Cameron McKenna, uważa, że gospodarka jest jak rzeka, która swoim wartkim prądem przemieszcza hektolitry gotówki. Państwo co do zasady nie uczestniczy w grze rynkowej, zatem jedyną racjonalną formą czerpania środków na swoje wydatki jest przymusowe dobudowanie podatkowego ujścia do strumienia pieniędzy krążących w gospodarce.

- Obecnie odnóg jest bardzo wiele, grubsze i węższe, w różnych miejscach, czasami nieuzasadnionych i zupełnie niespodziewanych dla podatnika, zdarza się też, że koszty ich instalacji są wyższe niż korzyści - mówi Arkadiusz Michaliszyn.

Jerzy Martini zadaje pytanie, czy szacunki MF uwzględniają również dodatni efekt obniżenia stawki PIT, jeśli chodzi o wpływy z tego podatku, np. to, czy część ludzi, która obecnie uchyla się od płacenia podatku, może być bardziej skłonna do jego zapłaty, obrazuje tzw. krzywa Laffera. Czy rzeczywiście spadek dochodów budżetowych będzie aż tak duży?

- Należy pamiętać, że żyjemy obecnie w bardzo niepewnych czasach i trudno spekulować na temat wzrostu konsumpcji spowodowanej obniżką podatku dochodowego - na jej poziom wpływa bowiem wiele innych czynników - dodaje Jerzy Martini.

Również Arkadiusz Michaliszyn zwraca uwagę, że po przekroczeniu określonego poziomu odciągania gotówki z gospodarki montowanie dodatkowych ujść nie daje żadnego efektu - prowadzi tylko do zmniejszenia wpływu z innych źródeł. Efekt ten opisał Laffer.

- Krzywa nazwana jego imieniem już dawno została w Polsce przekroczona, a świadczy o tym fakt, że każda dotychczasowa obniżka podatków nie skutkowała zmniejszeniem wpływów - twierdzi Arkadiusz Michaliszyn.

Należy oczekiwać, że wprowadzenie dwustopniowej skali PIT potwierdzi tę regułę.

- Podatnicy zaoszczędzone pieniądze wydadzą, zainwestują lub rozdadzą ubogim, przez co strumień pieniądza, jaki ma wpłynąć do budżetu państwa, wpłynie, ale innymi kanałami - podsumowuje Arkadiusz Michaliszyn.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wpływy podatkowe 2003-2009 (w mld zł)

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA