Nowa interpretacja to nie dowód
REKLAMA
Podatnicy wnieśli do urzędu skarbowego wniosek o wznowienie postępowania podatkowego zakończonego decyzją ostateczną stwierdzającą nieistnienie nadpłaty w podatku. Decyzja stała się ostateczna, gdyż odwołanie wniesiono po terminie. W konsekwencji pozostawiono je bez rozpatrzenia.
REKLAMA
Po rozpatrzeniu argumentów podatników nie stwierdzono przesłanek do wznowienia postępowania. W ocenie organu nie stanowi podstawy do tego odmienna wykładnia przepisów prawa, a także nie są przesłanką skutecznego wznowienia postępowania wyroki NSA wskazane we wniosku, ponieważ dotyczą indywidualnych spraw. W konsekwencji odmówiono uchylenia decyzji ostatecznej.
Zarówno w odwołaniu, jak i w skardze podatnicy twierdzili, że przesłanką do wznowienia postępowania podatkowego jest fakt, iż dowody, na których podstawie ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne, były fałszywe. W rozpoznawanej sprawie, ich zdaniem, fałszywa okazała się interpretacja urzędu skarbowego, która była podstawą do rozpatrzenia korekty PIT. Interpretacja ta, dotycząca sposobu rozliczania oszczędności w kasie mieszkaniowej, była odmienna od interpretacji dokonanej przez NSA. Tak więc dowód ten był fałszywy.
Dyrektor izby skarbowej, utrzymując decyzję w mocy, podkreślił, iż art. 181 Ordynacji podatkowej określa, co jest dowodem.
Rozstrzygając sprawę, sąd stwierdził, iż nie było przesłanek do wznowienia postępowania. Interpretacja przepisów prawa nie jest dowodem. Jest to sposób rozumowania. Odmienne wykładnie przepisów prawa materialnego stanowiące podstawę prawną decyzji orzekającej co do istoty sprawy nie stanowią ani nowej okoliczności faktycznej, ani nowych dowodów uzasadniających wznowienie postępowania podatkowego. W konsekwencji skarga została oddalona.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat