Preferencje dla pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych
REKLAMA
Projekt ustawy zakłada, że pracodawcy zatrudniającemu ogółem co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, jeżeli osiąga co najmniej 10-proc. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, będzie przysługiwała ulga lub zwolnienie w podatku rolnym, podatku leśnym oraz w podatku od nieruchomości.
REKLAMA
Ulga lub zwolnienie będzie przysługiwało w zakresie gruntów, budynków lub budowli zajętych na prowadzenie zakładu pracy. Wynikające z zastosowanych ulg korzyści mają ułatwić zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Projektowana ustawa wprowadza w związku z tym zmiany do trzech ustaw podatkowych: o podatku rolnym, o podatku leśnym oraz o podatkach i opłatach lokalnych.
W zmienionych przepisach ustaw podatkowych określono, że obowiązek składania informacji o gruntach i deklaracji na podatek rolny, informacji o lasach i deklaracji na podatek leśny oraz informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych, a także deklaracji na podatek od nieruchomości dotyczył będzie również podatników korzystających z ulg i zwolnień na podstawie przepisów proponowanej ustawy o wspieraniu zatrudnienia oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.
W projekcie proponuje się także wprowadzenie zwolnienia w ustawie o podatku od spadków i darowizn, które dotyczyłoby nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przez osoby niepełnosprawne w drodze darowizny dokonanej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w celach wynikających z przepisów o wspieraniu zatrudnienia oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.
Obecnie opisywany projekt znajduje się już w Sejmie. Jego pierwsze czytanie odbędzie się w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw związanych z rządowym „Programem uporządkowania i ograniczenia wydatków publicznych”.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat