REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wytwórcy energii mogą odzyskać akcyzę

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Dzięki wyrokowi Europejskiego Trubunału Sprawiedliwości wytwórcy energii elektrycznej mogą wnioskować o zwrot akcyzy od 2006 roku. W tym celu trzeba złożyć wniosek i skorygować poprzednie rozliczenia.

Rozmowa z RADOSŁAWEM KRUPĄ, menedżerem w Ernst & Young

REKLAMA

Autopromocja

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał polską akcyzę na energię elektryczną za niezgodną z prawem wspólnotowym (sprawa C-475/07). Jakie konsekwencje może mieć ten wyrok w praktyce?

- Miejmy nadzieję, że wyrok przełoży się na praktykę oraz sposób stanowienia prawa w Polsce. Jest to kolejny wyrok ETS (po tzw. wyrokach samochodowych) dotyczący sytuacji, gdy od dłuższego czasu mieliśmy do czynienia z oczywistą sprzecznością polskich przepisów z prawem wspólnotowym, a jednocześnie brak było zdecydowanych działań ze strony organów państwowych, aby ten stan zmienić.

Ale Ministerstwo Finansów miało świadomość istnienia problemu z akcyzą.

- To prawda i nawet wynegocjowało okres przejściowy na dostosowanie przepisów, przygotowało projekt nowych regulacji przed upływem okresu przejściowego, a następnie dalsze prace, tuż przed ich finalizacją, zostały w praktyce zawieszone na około dwa lata. W tej sytuacji trudno było liczyć na wyrozumiałość ETS, nawet biorąc pod uwagę skalę potencjalnych konsekwencji finansowych oraz wyjątkowo niesprzyjającą sytuację finansową budżetu państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy dotychczasowe negatywne wyroki ETS w polskich sprawach są rezultatem działań podatników, którzy próbują wykorzystać istniejące niuanse prawne na swoją korzyść?

- Ansolutnie nie. Chodzi tu o oczywiste niezgodności przepisów, które były przez długi czas przedmiotem otwartej publicznej debaty i w stosunku do których brak było zdecydowanych działań organów państwa.

Wyrok Trybunału nie ma ograniczenia w czasie. Co to oznacza?

- Wprowadzenie jakiegokolwiek ograniczenia skutków wyroku w czasie byłoby możliwe jedynie w przypadku, gdyby rząd polski wykazał się tzw. dobrą wiarą w kwestii harmonizacji przepisów akcyzowych, a także w ramach postępowania wykazał istotne negatywne konsekwencje wyroku dla budżetu oraz dla obrotu gospodarczego. Biorąc pod uwagę fakt, że Polska wynegocjowała okres przejściowy w zakresie dostosowania przepisów, który potem zignorowała, o ograniczeniu skutków wyroku w czasie nie mogło być mowy. Oznacza to, że wszyscy podatnicy, których interes został naruszony w związku z niedostosowaniem przepisów, mogą skutecznie powoływać się na wyrok we wszelkich postępowaniach dotyczących okresu od 2006 roku.

Czy producenci energii, którzy od 2006 roku nie musieli płacić akcyzy, mogą wnioskować o jej zwrot?

- Wytwórcy energii elektrycznej występują już o zwrot podatku, a nawet zapadły już w tym zakresie pozytywne orzeczenia polskich sądów administracyjnych. Tryb dochodzenia nadpłaty w przypadku niezgodności przepisów krajowych z przepisami wspólnotowymi jest identyczny jak w przypadku nadpłaty stwierdzonej na podstawie przepisów krajowych, tzn. warunkiem rozpoczęcia postępowania jest złożenie wniosku o stwierdzenie nadpłaty wraz z korektą deklaracji do właściwego naczelnika urzędu celnego. Na podstawie wyroku ETS istnieje też możliwość wznowienia zakończonych już postępowań podatkowych.

Kliknij aby zobaczyć zdjęcie.

Fot. Wojciech Górski

Radosław Krupa, menedżer w Ernst & Young

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

REKLAMA