REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wytwórcy energii mogą odzyskać akcyzę

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Dzięki wyrokowi Europejskiego Trubunału Sprawiedliwości wytwórcy energii elektrycznej mogą wnioskować o zwrot akcyzy od 2006 roku. W tym celu trzeba złożyć wniosek i skorygować poprzednie rozliczenia.

Rozmowa z RADOSŁAWEM KRUPĄ, menedżerem w Ernst & Young

Autopromocja

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał polską akcyzę na energię elektryczną za niezgodną z prawem wspólnotowym (sprawa C-475/07). Jakie konsekwencje może mieć ten wyrok w praktyce?

- Miejmy nadzieję, że wyrok przełoży się na praktykę oraz sposób stanowienia prawa w Polsce. Jest to kolejny wyrok ETS (po tzw. wyrokach samochodowych) dotyczący sytuacji, gdy od dłuższego czasu mieliśmy do czynienia z oczywistą sprzecznością polskich przepisów z prawem wspólnotowym, a jednocześnie brak było zdecydowanych działań ze strony organów państwowych, aby ten stan zmienić.

Ale Ministerstwo Finansów miało świadomość istnienia problemu z akcyzą.

- To prawda i nawet wynegocjowało okres przejściowy na dostosowanie przepisów, przygotowało projekt nowych regulacji przed upływem okresu przejściowego, a następnie dalsze prace, tuż przed ich finalizacją, zostały w praktyce zawieszone na około dwa lata. W tej sytuacji trudno było liczyć na wyrozumiałość ETS, nawet biorąc pod uwagę skalę potencjalnych konsekwencji finansowych oraz wyjątkowo niesprzyjającą sytuację finansową budżetu państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy dotychczasowe negatywne wyroki ETS w polskich sprawach są rezultatem działań podatników, którzy próbują wykorzystać istniejące niuanse prawne na swoją korzyść?

- Ansolutnie nie. Chodzi tu o oczywiste niezgodności przepisów, które były przez długi czas przedmiotem otwartej publicznej debaty i w stosunku do których brak było zdecydowanych działań organów państwa.

Wyrok Trybunału nie ma ograniczenia w czasie. Co to oznacza?

- Wprowadzenie jakiegokolwiek ograniczenia skutków wyroku w czasie byłoby możliwe jedynie w przypadku, gdyby rząd polski wykazał się tzw. dobrą wiarą w kwestii harmonizacji przepisów akcyzowych, a także w ramach postępowania wykazał istotne negatywne konsekwencje wyroku dla budżetu oraz dla obrotu gospodarczego. Biorąc pod uwagę fakt, że Polska wynegocjowała okres przejściowy w zakresie dostosowania przepisów, który potem zignorowała, o ograniczeniu skutków wyroku w czasie nie mogło być mowy. Oznacza to, że wszyscy podatnicy, których interes został naruszony w związku z niedostosowaniem przepisów, mogą skutecznie powoływać się na wyrok we wszelkich postępowaniach dotyczących okresu od 2006 roku.

Czy producenci energii, którzy od 2006 roku nie musieli płacić akcyzy, mogą wnioskować o jej zwrot?

- Wytwórcy energii elektrycznej występują już o zwrot podatku, a nawet zapadły już w tym zakresie pozytywne orzeczenia polskich sądów administracyjnych. Tryb dochodzenia nadpłaty w przypadku niezgodności przepisów krajowych z przepisami wspólnotowymi jest identyczny jak w przypadku nadpłaty stwierdzonej na podstawie przepisów krajowych, tzn. warunkiem rozpoczęcia postępowania jest złożenie wniosku o stwierdzenie nadpłaty wraz z korektą deklaracji do właściwego naczelnika urzędu celnego. Na podstawie wyroku ETS istnieje też możliwość wznowienia zakończonych już postępowań podatkowych.

Kliknij aby zobaczyć zdjęcie.

Fot. Wojciech Górski

Radosław Krupa, menedżer w Ernst & Young

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Autopromocja

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KSeF 2023/2024. Nadawanie uprawnień większej liczbie pracowników [Komunikat MF]. Samofakturowanie, biura rachunkowe, JST i jednostki wewnętrzne

  Jak nadawać uprawnienia do KSeF większej liczbie pracowników? Uwierzytelnienie i autoryzacja w KSeF zapewnia podatnikowi pełen zakres uprawnień. Ministerstwo Finansów informuje, że poza podatnikiem w systemie może działać podmiot uprawniony przez tego podatnika, np. biuro rachunkowe lub konkretna osoba fizyczna. Korzyści jakie otrzymuje podatnik po uwierzytelnieniu to możliwość przeglądania, wystawiania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych. 

  Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych do 200 tys. zł

  Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych i od osób fizycznych. Nowelizacja ma umożliwić przedsiębiorcom szybsze rozliczenie poniesionych wydatków inwestycyjnych. W projekcie proponuje się również podwyższenie do 200 tys. zł limitu odpisów amortyzacyjnych.

  E-faktury będą obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Czy KSeF przygotuje polskich przedsiębiorców?

  E-faktury będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2024 roku państwa członkowskie UE będą mogły nałożyć na podatników obowiązek wystawiania faktu elektronicznych bez konieczności uzyskania decyzji derogacyjnej od KE. Od 2028 roku to rozwiązanie powinno być obligatoryjne w całej Unii Europejskiej, data nie jest jednak potwierdzona. System zaprezentowany przez Komisję Europejską określany jest jako VAT in Digital Age (ViDA). Ma on na celu dostosowanie obecnego systemu rozliczeń VAT do współczesnych wyzwań ery cyfrowej.

  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  REKLAMA