reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie transakcji internetowych

Opodatkowanie transakcji internetowych

Nie tylko dokonujący transakcji za pośrednictwem Allegro.pl mogą się spodziewać kontroli fiskusa. W urzędach skarbowych województwa łódzkiego prowadzi się od kilku do kilkunastu kontroli podmiotów handlujących w internecie, także na innych platformach, np. swistak.pl czy aukcje24.pl.

Kontrolowaniem transakcji internetowych zajmują się urzędy skarbowe województwa łódzkiego. Dzieje się tak dlatego, że zostało to ujęte w ich tzw. rocznym planie kontroli. Handel w internecie został uznany przez łódzką izbę skarbową za obszar dużego ryzyka – zagrożony przestępczością podatkową. Zdaniem izby zaledwie jedna na dziesięć transakcji w internecie, które powinny być opodatkowane, są rozliczane z fiskusem.

Z informacji Ministerstwa Finansów wynika, że handel w internecie opodatkowany jest tak samo jak handel tradycyjny. W zależności od rodzaju towaru można mówić o VAT, podatku dochodowym, akcyzie. W przypadku umów zawieranych przez podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej, których wartość przekracza 1 tys. zł, w grę wchodzi podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatkowi temu nie podlegają transakcje zawierane w ramach działalności opodatkowanej VAT. Te z kolei powinny być ewidencjonowane.

Wstęp do polowania na nieopodatkowane transakcje w sieci miał miejsce jeszcze w ubiegłym roku, gdy jeden z łódzkich urzędów wystapił do Allegro.pl, największej w Polsce giełdy internetowej (ubiegłoroczne obroty 831 mln zł) o dane na temat niemal 300 użytkowników portalu dokonujących powtarzalnych transakcji, których łączna wartość osiągnęła ok. 5,5 mln zł. W pierwszym kwartale tego roku urzędy skarbowe województwa łódzkiego zaczęły analizować ruch na Allegro.pl w celu „namierzenia” największych graczy. Na przykład urząd skarbowy z Bełchatowa zebrał dane na temat 34 podmiotów, których ubiegłoroczne obroty wyniosły od 5 tys. zł do 62 tys. zł. W kwietniu zaczęły się pierwsze kontrole. Dziś każdy z urzędów prowadzi od kilku do kilkunastu kontroli.

– Nie są to tylko kontrole podmiotów dokonujących transakcji z Allegro.pl – zdradza Renata Borkowska, rzecznik prasowy łódzkiej Izby Skarbowej. Mówi, że w większości są to tzw. kontrole pozytywne, w ich wyniku dochodzi do ujawnienia, że miało miejsce zaniżenie podatku. Najczęściej ma to miejsce w przypadku handlu biżuterią, odzieżą i elektroniką. Najprawdopodobniej wkrótce będzie wiadomo, ile postępowań jest prowadzonych, ile i na jakie kwoty wydano ostateczne decyzje.

Ministerstwo Finansów przyznaje, że jak dotąd nie prowadziło żadnych badań w zakresie nieopodatkowanego handlu w sieci, nie ukrywa jednak, że przygotowuje się do walki z szarą strefą w internecie. Resort informuje, że nawiązał współpracę „z jednym z krajów członkowskich UE, który może pochwalić się sukcesami w zwalczaniu tego rodzaju zjawisk. Do tej pory odbyło się już kilka spotkań ekspertów zagranicznych z pracownikami polskich urzędów i izb skarbowych, w czasie których urzędnicy skarbowi zapoznali się z metodami stosowanymi w UE”.

Prowadzony jest monitoring internetu w celu wykrycia transakcji nieudokumentowanych fakturami, baz VAT oraz osób fizycznych prowadzących niezarejestrowaną działalność gospodarczą.

Marcin Musiał
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama