reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Stawka kosztów przy wynagrodzeniu prezesa zarządu

Stawka kosztów przy wynagrodzeniu prezesa zarządu

Prezes zarządu spółki, z tytułu udziału w zarządzie spółki i wykonywania obowiązków z tym związanych, otrzymuje wynagrodzenie, które wypłacane jest kwartalnie. Czy koszty uzyskania przychodu należy w tym przypadku naliczyć w wysokości 102,25 PLN, czy w wysokości trzykrotności tej kwoty, a więc 306,75 PLN za kwartał?

Odpowiedź organu podatkowego
(...)
Zdaniem wnioskodawcy koszty uzyskania przychodu powinny być naliczane za każdy miesiąc kwartału, a więc w wysokości 306,75 PLN.
Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego informuje, iż za przychód z działalności wykonywanej osobiście uważa się m.in. przychody otrzymane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powołania, należące do składu zarządu, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych – o czym stanowi art. 13 pkt 7 ww. ustawy. Wysokość kosztów uzyskania przychodów, z tytułu wyszczególnionego w art. 13 ust. 7 ustawy, określa art. 22 ust. 9 pkt 5 ww. ustawy w wysokości 102,25 PLN miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1227,00 PLN.
W związku z powyższym, jednorazowa wypłata świadczenia przysługującego za okres dłuższy, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi dla podatnika przychód otrzymany w danym miesiącu, który należy pomniejszyć o miesięczną normę kosztów uzyskania przychodu określoną w ustawie. Nie jest istotne, za jaki okres dokonywana jest wypłata, znaczenie ma bowiem moment jej dokonania. Powyższe regulacje będą jednak miały zastosowanie do osób fizycznych, mających miejsce zamieszkania na terytorium Polski, które podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W przypadku natomiast osób fizycznych, które nie mają w Polsce miejsca zamieszkania, zastosowanie mieć będzie art. 3 ust. 2a ustawy z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska.
W świetle powyższego, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku spółki jest nieprawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji. (...)
Pismo Łódzkiego Urzędu Skarbowego z 8 lipca 2005 r. (ŁUS-II-2-415/9/05/AG)


reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama