reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kiedy należy sporządzać dokumentację dotyczącą transakcji z podmiotami powiązanymi

Kiedy należy sporządzać dokumentację dotyczącą transakcji z podmiotami powiązanymi

Wspólnikami oraz członkami zarządu sp. z o.o. są małżonkowie, będący jednocześnie właścicielami firmy - spółki jawnej. Spółka z o.o. jako spółka prawa handlowego nie posiada udziałów w jednostce, jaką jest spółka jawna. Czy w świetle powyższych faktów mamy do czynienia z podmiotami powiązanymi? Czy spółka z o.o. jest zobowiązana do sporządzania dokumentacji określonej w art. 9a updop?

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Tak. Pomiędzy spółką z o.o. a spółką jawną występują powiązania. Spółka z o.o. ma obowiązek sporządzania dokumentacji, o której mowa w art. 9a updop.
KOMENTARZ EKSPERTA
Stanowisko zaprezentowane przez organ podatkowy jest prawidłowe. Za przyjęciem takiego rozwiązania przemawia bowiem art. 11 ust. 5 updop, na podstawie którego przepisy dotyczące podmiotów powiązanych stosuje się również do powiązań rodzinnych. Także powołany przez organ podatkowy art. 9a updop powinien mieć zastosowanie w przedstawionej sprawie i tym samym w odniesieniu do transakcji o wskazanych w tym przepisie wartościach powinna być sporządzana szczególna dokumentacja podatkowa.
ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim informuje:
Pomiędzy podmiotami występują powiązania, o których mowa w art. 11 ust. 1 i 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Małżonkowie są właścicielami firmy – spółki jawnej, i posiadają po 50% udziałów w spółce z o.o. Ponadto zgodnie z odpisem z rejestru przedsiębiorców z 24 lutego 2003 r. wchodzą w skład organu zarządzającego spółki z o.o. jako:
• x – prezes zarządu,
• y – wiceprezes zarządu.
Przepis art. 11 ust. 4 wyżej cytowanej ustawy obejmuje przypadki, w których:
• podmiot krajowy bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu innym podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale innego podmiotu krajowego;
• te same osoby prawne lub fizyczne równocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotami krajowymi lub w ich kontroli albo posiadają udział w kapitale tych podmiotów.
Zgodnie z art. 11 ust. 5 updop przepisy ust. 4 stosuje się również do powiązań o charakterze rodzinnym lub wynikających ze stosunku pracy albo majątkowych pomiędzy podmiotami krajowymi lub osobami pełniącymi w tych podmiotach funkcje zarządzające lub kontrolne albo nadzorcze oraz jeżeli którakolwiek osoba łączy funkcje zarządzające lub kontrolne albo nadzorcze w tych podmiotach.
Jak wynika z powyższego, pomiędzy spółką z o.o. a firmą – spółką jawną, występują powiązania.
Spółka z o.o. będzie zobowiązana do sporządzenia dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 9a wyżej cytowanej ustawy, transakcji zawartych z firmą – spółką jawną, w sytuacjach, gdy łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza równowartość:
reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama