reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > W jakiej wysokości naliczać koszty uzyskania przychodów w przypadku wynagrodzeń wypłacanych kwartalnie

W jakiej wysokości naliczać koszty uzyskania przychodów w przypadku wynagrodzeń wypłacanych kwartalnie

Prezes zarządu spółki otrzymuje wypłacane kwartalnie wynagrodzenie z tytułu udziału w zarządzie spółki i wykonywania obowiązków z tym związanych. Czy koszty uzyskania przychodu należy w tym przypadku naliczyć w wysokości 102,25 zł, czy w wysokości trzykrotności tej kwoty, a więc 306,75 zł za kwartał?

Pismo z 8 lipca 2005 r. nr ŁUS-II-2-415/9/05/AG

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Jednorazowa wypłata wynagrodzenia przysługującego za dłuższy okres stanowi dla podatnika przychód otrzymany w danym miesiącu, który to przychód należy pomniejszyć o miesięczną normę kosztów uzyskania przychodu określoną w ustawie. Nie jest istotne, za jaki okres dokonywana jest wypłata, znaczenie ma bowiem moment jej dokonania.
KOMENTARZ EKSPERTA
Odpowiedź organu podatkowego jest prawidłowa. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakazują naliczać koszty uzyskania przychodów w skali miesiąca i pomniejszać o nie uzyskane w tym miesiącu przychody. Brak przychodów w danym miesiącu powoduje natomiast niemożność potrącenia kosztów ich uzyskania. Bez znaczenia jest przy tym, za jaki okres następuje wypłata.
ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja Podatkowa Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego informuje:
Za przychód z działalności wykonywanej osobiście uważa się m.in. przychody otrzymane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powołania, należące do składu zarządu, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych, o czym stanowi art. 13 pkt 7 updof.
WAŻNE!
Wysokość kosztów uzyskania przychodów określono w art. 22 ust. 9 pkt 5 ustawy w wartości 102,25 zł miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1227 zł.
W związku z tym jednorazowa wypłata świadczenia przysługującego za dłuższy okres stanowi, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dla podatnika przychód otrzymany w danym miesiącu, który należy pomniejszyć o miesięczną normę kosztów uzyskania przychodu określoną w ustawie. Nie jest istotne, za jaki okres dokonywana jest wypłata, znaczenie ma bowiem moment jej dokonania. Ta regulacja będzie jednak miała zastosowanie do osób fizycznych mających miejsce zamieszkania na terytorium Polski, które podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W przypadku natomiast osób fizycznych, które nie mają w Polsce miejsca zamieszkania, zastosowanie mieć będzie art. 3 ust. 2a ustawy, z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska.


reklama

Czytaj także

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama