Czy każda zaliczka stanowi przychód podatkowy
Zamierzam zawrzeć z kontrahentem umowę długoterminową na 5 lat. Za okres ten zostanie ustalone wynagrodzenie, które jako zaliczka w wysokości 90% zostanie wypłacone na rzecz mojej firmy po zawarciu umowy, a pozostałe 10% będzie wypłacone po zakończeniu umowy. Czy prawidłowym działaniem będzie rejestrowanie kwoty netto otrzymanej zaliczki na koncie rozliczeń międzyokresowych i zaliczanie równowartości miesięcznych rat do przychodów bieżących podlegających opodatkowaniu? - Pismo z 4 lipca 2005 r. nr PD/415-70/05/R1
ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie późniejszy jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy tytuł do zapłaty. Wynagrodzenie za usługi wykonywane dla kontrahenta winien Pan wykazać jako przychód wraz z powstaniem należności o zapłatę tego wynagrodzenia, tj. w dniu wystawienia faktury.
KOMENTARZ EKSPERTA
Stanowisko organu podatkowego jest nieprawidłowe. W przypadku świadczenia usług przychód powstaje w dniu wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż w dniu, w którym wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty. Jednocześnie zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek. Jeżeli więc podatnik otrzymał część wynagrodzenia przed wykonaniem jakiejkolwiek części usługi, to otrzymana kwota nie powinna stanowić dla niego przychodu opodatkowanego. Należy podkreślić, że częstotliwość uznawania poszczególnych kwot otrzymanych w ramach zapłaty zaliczki za przychód podatkowy powinna zostać określona w umowie.
ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze informuje:
Za datę powstania przychodu, zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy z 26 lipca 1992 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e–1g, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie późniejszy jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
• wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
• wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
• otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.
Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek.
W związku z powyższym stwierdza się, co następuje:
Zgodnie z treścią art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie późniejszy jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy tytuł do zapłaty.
Wynagrodzenie za usługi wykonywane dla kontrahenta winien Pan wykazać jako przychód wraz z powstaniem należności o zapłatę tego wynagrodzenia, tj. w dniu wystawienia faktury.
Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PD-2-415-71-04
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »

Koszty 2022 po zmianach. Poradnik Gazety Prawnej 1/2022 (PDF)
Tylko teraz
39,00 zł
Podatek od spadków i darowizn

Jak zdobyć Certyfikat:
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
1/10
Podatkowi od spadków i darowizn nie podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
spadku
darowizny
odpłatnego zniesienia współwłasności
zasiedzenia
Komentarze(0)
Pokaż: