reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Koszty ze stosunku pracy w informacji PIT-11

Koszty ze stosunku pracy w informacji PIT-11

Czy w rocznym obliczeniu podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym (PIT-40) dokonywanym za pracowników, którzy przepracują cały 2005 r., należy wykazać koszty uzyskania przychodów w kwocie 1227 zł - za 12 miesięcy, czy też w kwocie 1124,75 zł - za 11 miesięcy? - Decyzja Izby Skarbowej w Łodzi z 10 stycznia 2006 r. (nr PB I-3/4150/IN-717/US/2005/PM)

Odpowiedź organu podatkowego:

(...) Wnioskiem z 23 września 2005 r. sp. z o.o. zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji w zakresie ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów wykazywanych w rocznym obliczeniu podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym, w przypadku gdy w ciągu roku podatkowego wystąpi 11 wypłat wynagrodzeń.
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym w spółce w trakcie roku podatkowego nastąpiła zmiana terminu wypłaty wynagrodzeń, dla grupy pracowników, z ostatniego dnia miesiąca do 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Oznacza to, iż w skali roku 2005 r. faktycznie dokonanych będzie 11 wypłat i 11 poborów zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W związku z tym powstała wątpliwość, czy w rocznym obliczeniu podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym (PIT-40) dokonywanym za pracowników, którzy przepracują cały 2005 r., należy wykazać koszty uzyskania przychodów w kwocie 1227 zł – za 12 miesięcy, czy też w kwocie 1124,75 zł – za 11 miesięcy.
Zdaniem wnioskodawcy, powyższe koszty powinny być wykazane za cały rok podatkowy.
Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego, w postanowieniu z 2 grudnia 2005 r., nr ŁUS-II-2-415/31/05/AG, nie podzielił stanowiska strony w sprawie, uznając, iż PIT-40 powinien zawierać koszty w wysokości faktycznie potrąconej w ciągu roku podatkowego przez płatnika.

Po przeanalizowaniu obowiązujących przepisów prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, co następuje.
(...)
Istotą pracowniczych kosztów uzyskania przychodu jest to, że są one należne, a zarazem limitowane, zarówno w okresach miesięcznych, jak i w okresie rocznym. Jest to związane przede wszystkim z faktem, że przychody ze stosunku pracy zazwyczaj mają charakter właśnie miesięczny. Koszty uzyskania przychodu w określonej przepisami prawa wysokości należą się pracownikowi w związku z uzyskaniem przychodu ze stosunku pracy, stosunku służbowego, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej. Koszty uzyskania przychodu należą się pracownikowi, jeżeli uzyskał on w danym miesiącu przychód. Przychodami ze stosunku pracy są wyłącznie kwoty otrzymane lub postawione do dyspozycji pracownika. Jeżeli zatem pracownik nie otrzymał przychodu, choćby był on należny, to nie ma podstaw do uwzględnienia w tym miesiącu pracowniczych kosztów uzyskania przychodu. Powyższe nie oznacza jednak, że pracownik nie będzie miał prawa do uwzględnienia kosztów za wszystkie miesiące, w których świadczył pracę. Koszty te za dany miesiąc będą mogły być jednak uwzględnione dopiero w zeznaniu rocznym.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama