REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty ze stosunku pracy w informacji PIT-11

Czy w rocznym obliczeniu podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym (PIT-40) dokonywanym za pracowników, którzy przepracują cały 2005 r., należy wykazać koszty uzyskania przychodów w kwocie 1227 zł - za 12 miesięcy, czy też w kwocie 1124,75 zł - za 11 miesięcy? - Decyzja Izby Skarbowej w Łodzi z 10 stycznia 2006 r. (nr PB I-3/4150/IN-717/US/2005/PM)
Odpowiedź organu podatkowego:

(...) Wnioskiem z 23 września 2005 r. sp. z o.o. zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji w zakresie ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów wykazywanych w rocznym obliczeniu podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym, w przypadku gdy w ciągu roku podatkowego wystąpi 11 wypłat wynagrodzeń.
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym w spółce w trakcie roku podatkowego nastąpiła zmiana terminu wypłaty wynagrodzeń, dla grupy pracowników, z ostatniego dnia miesiąca do 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Oznacza to, iż w skali roku 2005 r. faktycznie dokonanych będzie 11 wypłat i 11 poborów zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W związku z tym powstała wątpliwość, czy w rocznym obliczeniu podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym (PIT-40) dokonywanym za pracowników, którzy przepracują cały 2005 r., należy wykazać koszty uzyskania przychodów w kwocie 1227 zł – za 12 miesięcy, czy też w kwocie 1124,75 zł – za 11 miesięcy.
Zdaniem wnioskodawcy, powyższe koszty powinny być wykazane za cały rok podatkowy.
Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego, w postanowieniu z 2 grudnia 2005 r., nr ŁUS-II-2-415/31/05/AG, nie podzielił stanowiska strony w sprawie, uznając, iż PIT-40 powinien zawierać koszty w wysokości faktycznie potrąconej w ciągu roku podatkowego przez płatnika.

Po przeanalizowaniu obowiązujących przepisów prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, co następuje.
(...)
Istotą pracowniczych kosztów uzyskania przychodu jest to, że są one należne, a zarazem limitowane, zarówno w okresach miesięcznych, jak i w okresie rocznym. Jest to związane przede wszystkim z faktem, że przychody ze stosunku pracy zazwyczaj mają charakter właśnie miesięczny. Koszty uzyskania przychodu w określonej przepisami prawa wysokości należą się pracownikowi w związku z uzyskaniem przychodu ze stosunku pracy, stosunku służbowego, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej. Koszty uzyskania przychodu należą się pracownikowi, jeżeli uzyskał on w danym miesiącu przychód. Przychodami ze stosunku pracy są wyłącznie kwoty otrzymane lub postawione do dyspozycji pracownika. Jeżeli zatem pracownik nie otrzymał przychodu, choćby był on należny, to nie ma podstaw do uwzględnienia w tym miesiącu pracowniczych kosztów uzyskania przychodu. Powyższe nie oznacza jednak, że pracownik nie będzie miał prawa do uwzględnienia kosztów za wszystkie miesiące, w których świadczył pracę. Koszty te za dany miesiąc będą mogły być jednak uwzględnione dopiero w zeznaniu rocznym.
(...)
Zgodnie z art. 39 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy zobowiązani są przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu informację PIT-11/8B, w której w kwocie kosztów uzyskania przychodów wykazuje się koszty faktycznie uwzględnione przez płatnika przy poborze zaliczek na podatek. A zatem w informacji PIT-11/8B sporządzanej dla pracownika należy wykazać koszty uzyskania przychodów w wysokości faktycznie potrąconej od przychodów, tj. jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, za 11 miesięcy 2005 r. przy przepracowaniu przez pracownika 12 miesięcy 2005 r. (jak wyżej wskazano, pracownik sam w zeznaniu podatkowym ma prawo do wykazania kosztów za 12 miesięcy).
Inaczej rzecz ma się w przypadku rozliczenia podatnika przez zakład pracy zgodnie z art. 37 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na formularzu PIT-40 – roczne obliczenie podatku – gdy pracownik pozostawał w stosunku pracy przez cały 2005 r., natomiast płatnik dokonał w ciągu roku 11 wypłat wynagrodzeń. Pracownik ma zatem prawo skorzystać z kosztów uzyskania przychodów w rocznej wysokości. Niemniej jednak, z uwagi na fakt, iż podatnik (pracownik) nie składa zeznania rocznego, gdyż obowiązek ten wypełnia za niego zakład pracy, to płatnik (w przedstawionym stanie faktycznym) powinien wykazać w zeznaniu PIT-40 koszty uzyskania przychodu pracownika w wysokości przysługującej za cały rok podatkowy.
(...)


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF: 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku na OPP

  Polacy przekazali w tym roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok; OPP otrzymały 416 mln zł więcej niż rok temu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodano, że 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników, o 3,2 mln mniej niż w roku ubiegłym. Najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł.

  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  Podatek od kota. Kiedy i dlaczego musisz zapłacić?

  W Polsce, choć nie istnieje podatek od posiadania kota (w przeciwieństwie do podatku od posiadania psa), to jednak przy zakupie droższego kota musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, znanego jako PCC. Ta kwestia budzi wiele emocji i pytań wśród miłośników czworonogów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

  Lokaty bankowe 2023. 6% nominalnego zysku – 3% realnej straty

  Posiadacze rocznych lokat bankowych, kończących się w 2023 roku dostają nominalne zyski ale realnie (uwzględniając inflację i podatek) ponieśli stratę z takiej formy oszczędzania.

  Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Aktualne dane, z początku października

  Zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  REKLAMA