reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy w zeznaniu rocznym wykazać dochody uzyskiwane za granicą

Czy w zeznaniu rocznym wykazać dochody uzyskiwane za granicą

Czy we wspólnym zeznaniu podatkowym za 2005 r. powinny być ujęte dochody, jakie mąż uzyskał w Wielkiej Brytanii? Małżonek przebywa w Wielkiej Brytanii od listopada 2004 r. W kraju tym mieszka i pracuje na umowę o pracę. W Polsce w 2005 r. nie osiągnął on żadnych przychodów. - Pismo z 2 grudnia 2005 r. nr 1419/UPO-415/189/05/MP/1

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Nie. Ponieważ z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż mąż ma ściślejsze powiązania z Wielką Brytanią, w związku z tym dochody uzyskane w 2005 r. mogą być opodatkowane w Wielkiej Brytanii i nie podlegają obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Z tego też względu nie może Pani rozliczyć się za 2005 r. wspólnie z mężem.

KOMENTARZ EKSPERTA
Organ podatkowy słusznie zauważył, że przesłanką zastosowania wspólnego opodatkowania dochodów małżonków jest podleganie przez oboje nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Ustalenie miejsca zamieszkania w kontekście przytaczanych w odpowiedzi przepisów umowy w praktyce w dużym stopniu zależy od woli podatników. Jednak nie oznacza to, że mają oni pełną dowolność w kształtowaniu tego obowiązku. Wybór opodatkowania dochodów osiągniętych w Wielkiej Brytanii, czyli w kraju uzyskania tego dochodu, w tym przypadku wiązał się z deklaracją, że miejscem zamieszkania męża jest Wielka Brytania. To zaś oznacza, że mąż nie podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i traci możliwość rozliczenia dochodów wspólnie z żoną. Należy jednak zauważyć, że w praktyce urzędy skarbowe mogą zakwestionować założenie podatnika, że posiada on ściślejsze powiązania z Wielką Brytanią. Skoro posiada całą rodzinę w Polsce i łoży na jej utrzymanie, pozostaje również w związku małżeńskim – urząd może zarzucić, że centrum interesów życiowych podatnika jest w Polsce. Przez co ma obowiązek rozliczania się z dochodów osiąganych w Polsce.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku informuje:
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
WAŻNE!
Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).
reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama