Podatek od najmu tablicy reklamowej
REKLAMA
Podatnik chciał zmienić formę opodatkowania przychodów z najmu z zasad ogólnych na ryczałt. Przedmiotem najmu jest tablica reklamowa. Opłata roczna za najem otrzymywana jest w dwóch ratach, w styczniu i lipcu. Podatnik otrzymuje z tego tytułu 1900 zł brutto. Nie prowadzi działalności gospodarczej.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wyjaśnił, że zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów, osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Opodatkowaniu ryczałtem podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Ryczałt od przychodów z najmu wynosi 8,5 proc. przychodów do kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20 proc. przychodów. Skoro umowa najmu tablicy reklamowej nie jest zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, podatnik może opodatkować przychody uzyskane w wyniku wykonania tej umowy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik zobowiązany jest za każdy miesiąc, w którym uzyskał przychód, bez wezwania obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień – w terminie złożenia zeznania.w
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat