| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Podatek od najmu tablicy reklamowej

Podatek od najmu tablicy reklamowej

Jeśli umowa najmu tablicy reklamowej nie jest zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, podatnik może opodatkować przychody z tego tytułu ryczałtem. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Katowicach z 19 czerwca 2006 r. (nr PBB3-4117/3-0029/2006).

Izba Skarbowa w Katowicach rozstrzygnęła sprawę związaną z opodatkowaniem ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wynajmu tablicy reklamowej.

Podatnik chciał zmienić formę opodatkowania przychodów z najmu z zasad ogólnych na ryczałt. Przedmiotem najmu jest tablica reklamowa. Opłata roczna za najem otrzymywana jest w dwóch ratach, w styczniu i lipcu. Podatnik otrzymuje z tego tytułu 1900 zł brutto. Nie prowadzi działalności gospodarczej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wyjaśnił, że zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów, osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Opodatkowaniu ryczałtem podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Ryczałt od przychodów z najmu wynosi 8,5 proc. przychodów do kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20 proc. przychodów. Skoro umowa najmu tablicy reklamowej nie jest zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, podatnik może opodatkować przychody uzyskane w wyniku wykonania tej umowy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik zobowiązany jest za każdy miesiąc, w którym uzyskał przychód, bez wezwania obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień – w terminie złożenia zeznania.w

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK