REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie świadczenia z tytułu wypadku w Niemczech

REKLAMA

Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych świadczenie pieniężne z tytułu wypadku przy pracy, przyznane przez organ ubezpieczeń w Niemczech? - Decyzja Izby Skarbowej w Opolu z 4 września 2006 r. (nr PF-II-41171/INT/9/HA/06)

Odpowiedź:
(…)
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż – w związku z doznanym wypadkiem przy pracy w Niemczech – branżowa organizacja przedsiębiorstw, działająca jako zakład ubezpieczeń w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków przy pracy (Landwirtschaftliche Sozialversicherung Hessen, .....................), przyznała Pani z tytułu niezdolności do pracy świadczenie pieniężne w wysokości 3699,80 euro. Przedmiotowe świadczenie zrealizowane zostało za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Biura Rent Zagranicznych w Warszawie na druku zlecenie dewizowe (renta). W złożonym wniosku wskazała Pani, iż – w związku z faktem, że ubezpieczyciel niemiecki zajmuje się wyłącznie odszkodowaniami z tytułu wypadków przy pracy i niezdolnością z tegoż tytułu – zostało Pani wypłacone odszkodowanie.
(…)
Zgodnie z przedstawionym przez Panią stanowiskiem, dochód ten podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Postanowieniem z 9 czerwca 2006 r., nr PDF-III-415/10/06, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku udzielił interpretacji przepisów prawa podatkowego, w której uznał, iż stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe. Stwierdził bowiem, iż – zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, tj. art. 22 umowy zawartej między Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowana w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie 14 maja 2003 r. (Dz.U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90) – otrzymywane przez Panią świadczenie podlega opodatkowaniu w Polsce na zasadzie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
(…)

Stanowisko izby skarbowej:
Rozpatrując zażalenie, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdza, co następuje:
zgodnie z art. 3 ust. 1 u.p.d.o.f. osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Przy czym art. 4a przedmiotowej ustawy stanowi, iż powyższą zasadę należy stosować z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska.
W niniejszej sprawie będzie to umowa między Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku podpisana w Berlinie 14 maja 2003 r.
Stosownie do uregulowań tejże umowy zawartych w art. 22, dochody osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie (w Polsce), bez względu na to, gdzie są osiągnięte, a które nie są objęte postanowieniami poprzednich artykułów niniejszej umowy, podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie (Polsce).
Z powyższych przepisów wynika zatem, iż świadczenie pieniężne otrzymane z niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej – jako nie wymienione w artykułach poprzednich – wypłacone osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce, jak słusznie wskazał Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku, podlega opodatkowaniu w Polsce.
Wysokość opodatkowania oraz zasady uiszczania podatku dochodowego od uzyskanego przez Panią dochodu uregulowane zostały w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (…).
Wypłacone świadczenie pieniężne – jak wynika z przedłożonych dokumentów – nie jest przychodem ze stosunku pracy, rentą czy odszkodowaniem, wobec czego stanowić będzie przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak też zakwalifikował uzyskane przez Panią przychody płatnik, tj. Bank......... S.A. w sporządzonej informacji PIT-11 za 2005 r.
Odnosząc się do zawartego w zażaleniu twierdzenia, iż wypłacone przez niemieckiego ubezpieczyciela świadczenie pieniężne jest odszkodowaniem podlegającym zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tut. organ stwierdza co następuje.
Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są: otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw (...).
Wobec powyższego, uzyskane przez Panią – na podstawie przepisów prawa niemieckiego – świadczenie pieniężne z tytułu wypadku przy pracy nie podlega w Polsce zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (…)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

REKLAMA