reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Opodatkowanie świadczenia z tytułu wypadku w Niemczech

Opodatkowanie świadczenia z tytułu wypadku w Niemczech

Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych świadczenie pieniężne z tytułu wypadku przy pracy, przyznane przez organ ubezpieczeń w Niemczech? - Decyzja Izby Skarbowej w Opolu z 4 września 2006 r. (nr PF-II-41171/INT/9/HA/06)


Odpowiedź:
(…)
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż – w związku z doznanym wypadkiem przy pracy w Niemczech – branżowa organizacja przedsiębiorstw, działająca jako zakład ubezpieczeń w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków przy pracy (Landwirtschaftliche Sozialversicherung Hessen, .....................), przyznała Pani z tytułu niezdolności do pracy świadczenie pieniężne w wysokości 3699,80 euro. Przedmiotowe świadczenie zrealizowane zostało za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Biura Rent Zagranicznych w Warszawie na druku zlecenie dewizowe (renta). W złożonym wniosku wskazała Pani, iż – w związku z faktem, że ubezpieczyciel niemiecki zajmuje się wyłącznie odszkodowaniami z tytułu wypadków przy pracy i niezdolnością z tegoż tytułu – zostało Pani wypłacone odszkodowanie.
(…)
Zgodnie z przedstawionym przez Panią stanowiskiem, dochód ten podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Postanowieniem z 9 czerwca 2006 r., nr PDF-III-415/10/06, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku udzielił interpretacji przepisów prawa podatkowego, w której uznał, iż stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe. Stwierdził bowiem, iż – zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, tj. art. 22 umowy zawartej między Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowana w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie 14 maja 2003 r. (Dz.U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90) – otrzymywane przez Panią świadczenie podlega opodatkowaniu w Polsce na zasadzie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
(…)

Stanowisko izby skarbowej:
Rozpatrując zażalenie, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdza, co następuje:
zgodnie z art. 3 ust. 1 u.p.d.o.f. osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Przy czym art. 4a przedmiotowej ustawy stanowi, iż powyższą zasadę należy stosować z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska.
W niniejszej sprawie będzie to umowa między Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku podpisana w Berlinie 14 maja 2003 r.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama