Bezpłatne próbki nie powiększą przychodu firmy
REKLAMA
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji chemikaliów laboratoryjnych, w ramach której kontrahenci zagraniczni (producenci i dostawcy) przekazują podatnikowi nieodpłatnie próbki towarów, tj. odczynników chemicznych, które następnie podatnik przekazuje nieodpłatnie potencjalnym odbiorcom. Przekazanie próbek ma na celu pozyskanie nowych odbiorców i nie zawsze wiąże się ze sprzedażą towaru, którego próbkę dostarczono, bowiem próbka służy do sprawdzenia poprzez testy laboratoryjne przydatności danego odczynnika w badaniach. Trudno jest określić, jaka ilość odczynnika jest niezbędna do przetestowania jego właściwości. Czy nieodpłatne otrzymanie próbek od kontrahentów i ich dalsze nieodpłatne przekazanie potencjalnym odbiorcom kreuje przychód w formie nieodpłatnego świadczenia?
ODPOWIEDŹ IZBY
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej.
W świetle regulacji zawartej w ustawie o PIT przychody zawsze wiążą się z pewnym przysporzeniem majątkowym, tj. korzyścią znajdującą, chociażby pośrednio, odzwierciedlenie w majątku podatnika. Odnosi się to również do nieodpłatnych świadczeń, przez które należy rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku, mające konkretny wymiar finansowy.
W omawianym przypadku zacytowany przepis nie będzie miał zastosowania, gdyż otrzymane od kontrahentów zagranicznych próbki odczynników chemicznych nie stanowią przedmiotu obrotu handlowego, nie posiadają wartości handlowej, służą jedynie do celów reklamowych i marketingowych promujących dany towar. Prowadzona przez podatnika działalność gospodarcza polega głównie na dystrybucji chemikaliów laboratoryjnych, w ramach której kontrahenci zagraniczni (producenci i dostawcy) przekazują nieodpłatnie próbki towarów, tj. odczynników chemicznych, które następnie podatnik przekazuje nieodpłatnie potencjalnym odbiorcom w celu przetestowania ich jakości i przydatności. W przypadku próbek zadanie podatnika sprowadza się do pośrednictwa w ich przekazywaniu między producentami a finalnymi odbiorcami. Firma podatnika nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów ani nie osiąga przychodów. Otrzymane próbki odczynników chemicznych nie są wprowadzane do obrotu jednostki nie zostają w spółce i tym samym nie mają wpływu na zwiększenie zasobów majątkowych jednostki ani też nie powiększają wartości towarów handlowych będących przedmiotem działalności firmy podatnika.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat