reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Spółdzielnia uczniowska nie płaci podatku

Spółdzielnia uczniowska nie płaci podatku

Spółdzielnia uczniowska prowadzona przez uczniów w ramach struktury szkoły jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych. - Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie (nr PP/423-1/07).


Urząd Skarbowy w Hrubieszowie rozstrzygnął kwestię, czy działalność spółdzielni uczniowskiej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.


W gimnazjum zawiązano spółdzielnię uczniowską w celu prowadzenia sklepiku szkolnego. Działalność w tym zakresie rozpoczęto 10 stycznia 2007 r. Dochody z tej działalności przekazywane będą na cele szkolne oraz pomoc uczniom z ubogich rodzin (dofinansowanie wycieczek szkolnych, zakup podręczników itp.). Zdaniem spółdzielni jej działalność jest zwolniona z CIT. Stanowisko to potwierdził Urząd Skarbowy w Hrubieszowie.


Jeżeli w ramach struktury organizacyjnej szkoły publicznej są prowadzone przez uczniów spółdzielnie uczniowskie, które nie mają odrębnego bytu prawnego, to nie są one podatnikami w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 54 z późn. zm.; dalej ustawa o CIT).


Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT szkoły (jednostki budżetowe) są zwolnione podmiotowo z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Zwolnieniem tym objęte są łącznie również funkcjonujące w ramach struktury organizacyjnej szkoły sklepiki szkolne. Wobec tego na spółdzielni nie ciąży obowiązek prowadzenia ewidencji do celów podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.


Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama