reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Założenie kolejnego oddziału bez ponownej rejestracji

Założenie kolejnego oddziału bez ponownej rejestracji

Utworzenie w Polsce przez zagranicznego przedsiębiorcę następnego oddziału lub rozpoczęcie wykonywania czynności bez pośrednictwa oddziału nie wymaga ponownej rejestracji, a jedynie aktualizacji zgłoszenia VAT-R. - Interpretacja ministra finansów z dnia 27 marca 2007 r. (nr PT5-033-4/2006/IN/665).


Organy podatkowe zgłaszały problemy dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn.zm.; dalej ustawa o VAT) odnośnie do statusu prawnopodatkowego oddziału podmiotu zagranicznego. Minister finansów wydał więc interpretację skierowaną do dyrektorów izb skarbowych oraz urzędów kontroli skarbowej.


Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, w przypadku gdy przedsiębiorca zagraniczny wykonuje w Polsce czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to w zakresie, w jakim są wykonywane w Polsce (miejsce ich świadczenia jest na terytorium Polski) - staje się on podatnikiem VAT w Polsce. Na tej podstawie minister finansów wyjaśnia, że w przypadku, gdy przedsiębiorca zagraniczny, np. spółka, utworzy oddział, za pośrednictwem którego będzie prowadzona w Polsce działalność spółki, to będzie on w takim zakresie podatnikiem VAT.


Utworzenie na terytorium Polski przez przedsiębiorcę zagranicznego następnego oddziału lub rozpoczęcie wykonywania czynności bez pośrednictwa oddziału nie powoduje powstania na terytorium Polski nowego podatnika VAT. Zmienia się jedynie zakres wykonywanych czynności i struktura organizacyjna tego podatnika. Nie ma zatem podstaw do odrębnej rejestracji dla podatku od towarów i usług. Sytuacja ta powoduje jedynie konieczność aktualizacji zgłoszeń identyfikacyjnych (NIP) i rejestracyjnych (VAT-R) na podstawie nadanego wcześniej numeru identyfikacji podatkowej.


Z wyjaśnień wynika również, że taka sama sytuacja ma miejsce, gdy przedsiębiorca zagraniczny nieposiadający na terytorium Polski siedziby, miejsca zamieszkania oraz stałego miejsca prowadzenia działalności został zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług, a następnie utworzył oddział (oddziały), za pośrednictwem którego (których) będzie prowadził na terytorium Polski działalność spółki.


Ważne!

Podatnikami podatku od towarów i usług są wszystkie osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, które wykonują na terytorium Polski czynności podlegające opodatkowaniu tym podatkiem


Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama