Moment zaliczenia do kosztów opłat procesowych
REKLAMA
Jaki jest moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z wystąpieniem do sądu o zasądzenie odszkodowania od kontrahenta?
Odpowiedź:
(...) Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że 18 września 2006 r. spółka wystąpiła do sądu okręgowego z pozwem przeciwko innej spółce z o.o. o zapłatę kwoty pokrywającej wyrządzoną szkodę wraz z należnymi odsetkami. Konsekwencją złożenia pozwu było zapłacenie przez jednostkę w tym samym dniu opłaty sądowej, której nie zaliczyła do kosztów uzyskania przychodu. Jak wskazała spółka we wniosku, prawdopodobnie poniesie jeszcze inne koszty związane z dochodzonym roszczeniem (np. ekspertyzy i opinie biegłych potwierdzające słuszność wyliczeń jednostki, koszty związane z usługami prawnymi itp.).
Zdaniem spółki, wydatki poniesione w związku ze złożonym pozwem stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wątpliwości budzi jedynie moment, w którym wydatki te można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. (...)
Stanowisko organów podatkowych:
Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu w wyniku dokonanej z urzędu weryfikacji ww. postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu, po wnikliwym przeanalizowaniu przedmiotowej sprawy stwierdza, co następuje: Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy (brzmienie obowiązujące do końca 2006 r. - przypis redakcji).
Generalnie przyjmuje się więc, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki, poza enumeratywnie wskazanymi w ustawie, związane z prowadzoną działalnością, których celem poniesienia jest osiągnięcie przychodu. Mogą to być więc koszty bezpośrednio lub pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, w tym koszty funkcjonowania firmy. Ponoszone przez dochodzącego swoich praw poszkodowanego koszty procesu, takie jak wpis, opłata kancelaryjna czy koszty reprezentacji, jak również inne związane z jego prowadzeniem, tj. koszty biegłych czy obsługi prawnej, mają na celu ochronę interesów prawnych podatnika i zmierzają do uzyskania należnego - wg jego oceny - zadośćuczynienia.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat