reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Spełnienie warunków wyłącza z działalności

Spełnienie warunków wyłącza z działalności

Jeśli podatnik prowadzący działalność gospodarczą nie spełni łącznie trzech warunków, które wyłączają uznanie wykonywanych czynności za działalność gospodarczą, to przyjmuje się, że prowadzi nadal firmę jako przedsiębiorca. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim z 9 maja 2007 r., nr US.I/1-415/7/2007


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD


Od 1 sierpnia 2001 r. podatniczka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na pakowaniu towarów na zlecenie. Usługi są wykonywane w magazynach kontrahenta zleceniodawcy w czasie przez podatniczkę wybranym, począwszy od godz. 17.00, przy czym ilość godzin wykonywania usług danego dnia kształtowana jest ilością otrzymanych zleceń. Wynagrodzenie za wykonywane usługi nie jest stałe i zależy od ilości zleceń i jakości wykonywanych usług. Ilość zlecanych usług pozostaje natomiast uzależniona od ilości i jakości zleceń, jakie zleceniodawca otrzyma od swoich kontrahentów. W przypadku nienależytego wykonania przez podatniczkę usług pakowania towarów, zleceniodawca dokonuje odpowiednich potrąceń z wynagrodzenia. Podatniczka ponosi odpowiedzialność solidarną wobec kontrahentów zleceniodawcy za wszelkie szkody wynikłe w sposób pośredni lub bezpośredni z nienależytego wykonywania czynności na podstawie umowy. Podatniczka wykonuje usługę dla dwóch firm, a miejscem wykonywania usług jest siedziba jednej z nich. Czy w związku z obowiązującą od 1 stycznia 2007 r. zmianą definicji działalności gospodarczej zawartej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzona przez podatnika działalność polegająca na pakowaniu towarów jest działalnością gospodarczą?


ODPOWIEDŹ URZĘDU


Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową: a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczone do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o PIT.

Stosownie do art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki: 1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności, 2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności, 3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. W opisanym przypadku podatniczka ponosi solidarną odpowiedzialność ze zleceniodawcą wobec kontrahentów, a więc nie jest spełniony warunek art. 5b ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT i podatniczka ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością, a więc nie jest spełniony warunek określony w art. 5b ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.


EWA MATYSZEWSKA

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama