REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższy podatek w transakcjach z powiązaną spółką unijną

Sławomir Biliński

REKLAMA

Od 1 lipca br. płatnicy podatku dochodowego od osób prawnych od odsetek i należności licencyjnych wypłaconych powiązanym spółkom unijnym pobiorą mniejszy podatek. Zamiast 10% podatek wynosi tylko 5%. Obniżka stawki została przewidziana w nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z końca 2004 r.

Wypłacający należności wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 1 updop podmiotom z innych państw muszą potrącić od nich 20% podatek, tzw. podatek u źródła (art. 21 updop). Należy zaznaczyć, że umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania mogą przewidywać prawo do niższej stawki podatku. Podatek u źródła należy pobrać w dniu przekazania należności. Trzeba go wpłacić do urzędu (właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych) do siódmego dnia następnego miesiąca.

Autopromocja

Podatek ten obejmuje m.in. przychody (art. 21 ust. 1 pkt 1 updop):

z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how).

Polskie spółki będące płatnikiem podatku od wymienionych należności wypłacanych powiązanym spółkom z innych państw unijnych mają prawo do potrącenia preferencyjnej stawki podatku. Dotychczas stawka ta wynosiła 10% (od 1 lipca 2005 r. do 30 czerwca 2009 r.), a od 1 lipca br. do 30 czerwca 2013 r. wynosi 5%. Nowa stawka jest istotna zwłaszcza dla spółek dokonujących transakcji z powiązanymi firmami z krajów unijnych, z którymi zawarte umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidują wyższą stawkę podatku. W praktyce zmniejszenie podatku, jaki będzie musiał zapłacić powiązany kontrahent, może oznaczać także korzyści dla powiązanej spółki polskiej. W oparciu o niższą stawkę podatku strony mogą np. obniżyć wysokość należności płaconych przez spółkę polską.

PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka polska płaci należności licencyjne powiązanej spółce francuskiej. Na podstawie art. 12 umowy polsko-francuskiej stawka podatku od należności licencyjnych wynosi 10%. Od wpłat dokonanych od 1 lipca 2009 r. spółka polska może potrącać niższy 5% podatek na podstawie ustawy o pdop.

Możliwość skorzystania z niższej stawki zależy od spełnienia trzech warunków określonych w art. 21 ust. 3 updop.

Warunek 1. Istnienie powiązań między płatnikiem podatku a otrzymującym należność.

O istnieniu powiązania możemy mówić, jeżeli:

• wypłacający należności ma przynajmniej 25% udziałów w kapitale otrzymującego lub

• zagraniczna spółka ma przynajmniej 25% udziałów w kapitale polskiego płatnika lub

• inna spółka, która jest w całości opodatkowana w UE, posiada przynajmniej 25% udziałów w kapitale polskiej i zagranicznej firmy.

Warunek 2. Powiązania muszą trwać co najmniej dwa lata (nieprzerwanie).

Należy zaznaczyć, że okres ten może upłynąć już po dniu otrzymania należności.

Warunek 3. Odbiorcą należności musi być spółka, której wszystkie dochody są opodatkowane w innym państwie unijnym.

Autopromocja

Należy jeszcze dodać, że nowa stawka będzie obowiązywać do 30 czerwca 2013 r. Od 1 lipca 2013 r. wymienione przychody będą zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 3 updop.

• art. 21 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 79, poz. 666

• art. 6 ustawy z 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  REKLAMA