reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Zwrot kosztów związanych z zatrudnianiem niepełnosprawnych

Zwrot kosztów związanych z zatrudnianiem niepełnosprawnych

Od 9 lipca 2009 r. zmieniły się zasady dotyczące zwrotu dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem niepełnosprawnych.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie zwrotu dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 109, poz. 913), pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych składają wniosek o zwrot kosztów związanych z zatrudnianiem niepełnosprawnych do starosty właściwego ze względu na:

a) miejsce zarejestrowania osoby niepełnosprawnej jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu - w przypadku gdy zwrot kosztów dotyczy tej osoby,

b) miejsce zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, miejsce siedziby albo miejsce zamieszkania pracodawcy - w pozostałych przypadkach.

Starości z kolei wniosek o zwrot kosztów związanych z zatrudnianiem niepełnosprawnych składają do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Kosztami kwalifikowanymi, czyli takimi, które mogą podlegać zwrotowi, są kwoty wydane na zakup materiałów i roboty budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, a także koszty zakupu środków trwałych stanowiących wyposażenie pomieszczeń zakładu w związku z przystosowaniem stanowiska pracy.

Zwrot przysługuje także za wytworzenie systemem gospodarczym lub w zakładzie pracy środków wyposażenia pomieszczeń,  w celu umożliwienia wykonywania przez pracownika niepełnosprawnego pracy na poziomie porównywalnym z analogicznymi czynnościami wykonywanymi przez pracownika pełnosprawnego.

Pracodawca starający się o zwrot przechowuje dokumentację pozwalającą na sprawdzenie zasadności i zgodności z prawem przyznania pomocy przez okres 10 lat.

Nowe zasady mają moc obowiązującą do 30 czerwca 2014 r.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BG TAX & LEGAL

Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama