Zwrot kosztów związanych z zatrudnianiem niepełnosprawnych
REKLAMA
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie zwrotu dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 109, poz. 913), pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych składają wniosek o zwrot kosztów związanych z zatrudnianiem niepełnosprawnych do starosty właściwego ze względu na:
REKLAMA
a) miejsce zarejestrowania osoby niepełnosprawnej jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu - w przypadku gdy zwrot kosztów dotyczy tej osoby,
b) miejsce zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, miejsce siedziby albo miejsce zamieszkania pracodawcy - w pozostałych przypadkach.
Starości z kolei wniosek o zwrot kosztów związanych z zatrudnianiem niepełnosprawnych składają do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Kosztami kwalifikowanymi, czyli takimi, które mogą podlegać zwrotowi, są kwoty wydane na zakup materiałów i roboty budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, a także koszty zakupu środków trwałych stanowiących wyposażenie pomieszczeń zakładu w związku z przystosowaniem stanowiska pracy.
Zwrot przysługuje także za wytworzenie systemem gospodarczym lub w zakładzie pracy środków wyposażenia pomieszczeń, w celu umożliwienia wykonywania przez pracownika niepełnosprawnego pracy na poziomie porównywalnym z analogicznymi czynnościami wykonywanymi przez pracownika pełnosprawnego.
Pracodawca starający się o zwrot przechowuje dokumentację pozwalającą na sprawdzenie zasadności i zgodności z prawem przyznania pomocy przez okres 10 lat.
Nowe zasady mają moc obowiązującą do 30 czerwca 2014 r.
Adam Kuchta
adam.kuchta@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat