Praktyka kandydatów na doradców podatkowych
REKLAMA
Od 22 grudnia 2010 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z 17 listopada 2010 r. w sprawie praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych (Dz.U. Nr 230, poz. 1514)
REKLAMA
Paragraf 2 rozporządzenia określa miejsce i okres odbywania praktyki kandydatów na doradców podatkowych. W celu lepszego przygotowania kandydatów do wykonywania tego zawodu w rozporządzeniu został zróżnicowany okres praktyki odbywanej w organach podatkowych i praktyki odbywanej w podmiotach świadczących doradztwo podatkowe. Otóż dwuletnia praktyka zawodowa powinna być odbywana przez 2 miesiące (w urzędzie skarbowym, w izbie skarbowej, w urzędzie kontroli skarbowej), przez 18 miesięcy (u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego). Kandydaci odbywają praktykę w urzędzie skarbowym i w izbie skarbowej (właściwych miejscowo w sprawach podatku dochodowego od osób fizycznych ze względu na miejsce zamieszkania kandydata), w urzędzie kontroli skarbowej (mającym siedzibę w tym samym mieście wojewódzkim co izba skarbowa), u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego (w przypadku wyrażenia zgody na przyjęcie kandydata na praktykę albo wyznaczenia przez Krajową Radę Doradców Podatkowych).
Przepisy rozporządzenia umożliwiają skierowanie kandydata do odbycia praktyki w urzędzie skarbowym, izbie skarbowej albo urzędzie kontroli skarbowej o innej właściwości miejscowej niż określona powyżej.
Praktyka odbywana jest w wymiarze 8 godzin w tygodniu.
REKLAMA
Jak wskazuje § 6 rozporządzenia na równi z praktyką jest traktowane zatrudnienie przez okres co najmniej dwóch lat (w urzędzie skarbowym, izbie skarbowej, urzędzie kontroli skarbowej, urzędzie celnym, izbie celnej, Ministerstwie Finansów, samorządowych służbach finansowych, samorządowym kolegium odwoławczym - jeżeli do zakresu obowiązków kandydata należało stosowanie przepisów prawa podatkowego w związku z prowadzonymi postępowaniami podatkowymi lub kontrolnymi), przez okres co najmniej dwóch lat (w podmiotach uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego, jeżeli do zakresu obowiązków kandydata należało stosowanie przepisów z zakresu prawa podatkowego na rzecz klienta, jako prokurator lub sędzia, na stanowisku, na którym wykonywanie czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych wiąże się z koniecznością posiadania certyfikatu księgowego, lub na stanowisku uprawniającym do przeprowadzania lustracji w rozumieniu przepisów prawa spółdzielczego, na stanowisku głównego księgowego w podmiotach, które na podstawie przepisów o rachunkowości są obowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych).
Na równi z praktyką jest traktowane także zatrudnienie przez okres co najmniej czterech lat na stanowisku skarbnika gminy, przez okres co najmniej pięciu lat w charakterze pracownika naukowego, dydaktycznego lub naukowo-dydaktycznego, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, zajmującego się dziedzinami, w których zakres wchodzi prawo podatkowe. Ponadto na równi z praktyką jest traktowane wykonywanie przez okres co najmniej dwóch lat zawodu adwokata, radcy prawnego lub biegłego rewidenta.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat