reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Prawne podsumowanie maja 2011 r.

Prawne podsumowanie maja 2011 r.

Niniejszy artykuł stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w maju 2011 r. oraz ostatnio opublikowanego orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego.

PRAWO KARNE

Dnia 8 maja 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustaw: Kodeks karny, Kodeks postępowania karnego oraz Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2011 r. Nr 48, poz. 245), którą:

- wprowadzono zmiany w zakresie uwzględnienia przez sądy polskie w postępowaniu karnym orzeczeń skazujących, wydanych w państwach członkowskich UE w związku z popełnieniem przez sprawcę przestępstwa;

- dookreślono, że uprzednie skazanie w państwie członkowskim UE nie będzie miało zastosowania do instytucji wyroku łącznego;

- wskazano, iż w razie skazania przez sąd innego państwa członkowskiego UE, zatarcie skazania nastąpi zgodnie z prawem państwa, w którym to skazanie nastąpiło.


POSTĘPOWANIE CYWILNE

Dnia 11 maja 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2011 r. Nr 87, poz. 482), którą:

- wydłużono do 5 lat termin do żądania wznowienia postępowania w sprawach gospodarczych, gdy podstawą wznowienia jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego uznający przepis, będący podstawą prawną orzeczenia, za niezgodny z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą.


PRAWO PRYWATNE MIĘDZYNARODOWE

Dnia 16 maja 2011 r. weszła w życie nowa ustawa Prawo prywatne międzynarodowe (Dz. U. z 2011 r. Nr 80, poz. 432), która:

- określa prawo właściwe dla stosunków osobistych i majątkowych, w tym prawa handlowego oraz rodzinnego;

- rozszerza dotychczas obowiązującą regulację o postanowienia dotyczące prawa właściwego m.in. w zakresie ubezwłasnowolnienia, dóbr osobistych osoby fizycznej i osoby prawnej, pełnomocnictwa, a także stosunków pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą;

- wprowadza regulacje dotyczące prawa właściwego dla praw własności intelektualnej.


ODPOWIEDZIALNOŚĆ URZĘDNIKÓW

Dnia 17 maja 2011 r. weszła w życie ustawa o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy za rażące naruszenie prawa (Dz. U. z 2011 r. Nr 34, poz. 173), którą:

- określono odpowiedzialność finansową urzędników za podejmowanie błędnych decyzji;

- wskazano, że wydanie przez urzędnika bezprawnej decyzji może kosztować go nawet równowartość rocznej pensji.


RADIOFONIA I TELEWIZJA

Dnia 23 maja 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 85, poz. 459), którą:

- określono zasady i funkcjonowanie programów telewizyjnych rozpowszechnianych wyłącznie w Internecie, wskazano przy tym, że prawo ich rozpowszechniania zależy od wpisu do rejestru;

- doprecyzowano zagadnienia dotyczące treści przekazów oraz obecności reklam;

- wprowadzono pojęcie przekazu handlowego, które jest szersze niż reklama i obejmuje np. telesprzedaż;

- zdefiniowano pojęcie „lokowania produktu” oraz wprowadzono zakaz lokowania produktu, od którego przewidziano jednocześnie pewne wyjątki;

- zdefiniowano pojęcie „lokowania tematu” i wprowadzono bezwzględny zakaz lokowania tematu;

- wprowadzono ułatwienia w odbiorze usług audiowizualnych dla niepełnosprawnych wzrokowo lub słuchowo;

- wzmocniono ochronę konsumentów przed nieprawidłową reklamą.


ORZECZNICTWO NSA

Dnia 10 stycznia 2011 r. Naczelny Sąd Administracyjny (dalej „NSA”) podjął uchwałę, w której stwierdził, że art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.), stanowiący podstawę nałożenia obowiązku wykonania określonych czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia wykonywanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem, nie może stanowić podstawy do nałożenia na inwestora obowiązku złożenia oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (takie oświadczenie przewiduje art. 32 ust. 4 pkt 2 powyższej ustawy). Powyższa uchwała jest wynikiem pojawiających się w praktyce i orzecznictwie rozbieżności w tym zakresie.

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Czytaj także

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama