REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym

REKLAMA

W dniu 27 kwietnia 2012 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym, której celem jest przede wszystkim dostosowanie polskiego prawa do standardów określonych przez prawo Unii Europejskiej.


Ustawa o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz. U. z 2011 r. Nr 240, poz. 1432)

Autopromocja


Najważniejsza ze zmian wprowadzonych nowelizacją dotyczy wymiany informacji o wyrokach skazujących pomiędzy państwami członkowskimi UE. Przepisy nowelizacji przewidują wdrożenie do polskiego porządku prawnego przekazywania informacji pomiędzy Krajowym Rejestrem Karnym (dalej także „KRK”) a rejestrami karnymi innych państw członkowskich UE w ramach europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych (tzw. systemu ECRIS).

System ECRIS to system teleinformatyczny oparty na bazach danych krajowych rejestrów karnych, służący do wymiany pomiędzy organami centralnymi państw członkowskich UE informacji dotyczących osób skazanych. W praktyce umożliwia on łączność elektroniczną między krajowymi rejestrami karnymi wszystkich państw członkowskich, co pozwala na szybkie i łatwe wymienianie informacji o wyrokach skazujących.

Wdrożenie wskazanego systemu przez wszystkie państwa członkowskie UE pozwoli na dostęp do kompletnych informacji na temat przestępstw popełnianych przez każdego obywatela UE bez względu na to, w którym państwie członkowskim został on w przeszłości skazany. Wprowadzone zmiany mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa obywateli UE. Należy zaznaczyć, że mogą one okazać się również korzystne dla przedsiębiorców, którzy dzięki możliwości uzyskania informacji z rejestrów karnych innych państw członkowskich będą mogli zmniejszyć ryzyko zatrudnienia osoby, która popełniła za granicą czyn uniemożliwiający jej zatrudnienie na danym stanowisku.

Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami, w KRK gromadzone były m.in. dane o osobach prawomocnie skazanych przez sądy państw obcych. Na gruncie wskazanego przepisu powstawały wątpliwości, czy odnosi się on wyłącznie do obywateli polskich, czy również obywateli innych państw i bezpaństwowców. Nowelizacja doprecyzowała dotychczasowe przepisy poprzez wyraźne określenie, że w Krajowym Rejestrze Karnym gromadzone są dane dotyczące obywateli polskich, którzy zostali prawomocnie skazani przez sądy państw obcych. Dane obywateli innych państw lub bezpaństwowców skazanych przez sądy państw obcych nie podlegają gromadzeniu w KRK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W nowelizacji zawarto również przepisy regulujące sposób przetwarzania danych osób skazanych poza granicami Polski, które zostały przekazane do KRK oraz sposób wykorzystywania tych danych w krajowych postępowaniach karnych, administracyjnych i innych prowadzonych na podstawie ustaw szczególnych.

 

Warto także wskazać, że przepisy nowelizacji wprowadziły możliwość składania wniosków i zapytań oraz uzyskiwania informacji z Krajowego Rejestru Karnego drogą elektroniczną. Składanie wniosków (zapytań) oraz udzielanie na nie odpowiedzi będzie odbywać się za pośrednictwem skrzynki dostępowej, którą podmiot składający wniosek (zapytanie) będzie mógł utworzyć na internetowej platformie Ministerstwa Sprawiedliwości. Skrzynka dostępowa będzie umożliwiała dostęp zarówno do KRK, jak i innych rejestrów (np. Krajowego Rejestru Sądowego czy Rejestru Zastawów). Wprowadzona zmiana ma na celu umożliwienie szybszego uzyskiwania informacji z Krajowego Rejestru Karnego.

Kolejną zmianą wprowadzoną przez nowelizację jest rozszerzenie zakresu informacji zawartych w Krajowym Rejestrze Karnym. Po wejściu w życie nowelizacji, w KRK będzie znajdować się informacja, że pokrzywdzonym w wyniku przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, za które wymierzona została kara pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania, jest osoba małoletnia poniżej 15 roku życia. Ponadto, nowelizacja doprecyzowuje i uzupełnia dotychczas obowiązujące przepisy przez wyraźne wskazanie, że Krajowy Rejestr Karny może być prowadzony w systemie teleinformatycznym.

Podsumowując, nowelizacja przewiduje wdrożenie systemu ECRIS do krajowego porządku prawnego, co ma na celu usprawnienie wymiany informacji pomiędzy rejestrami karnymi państw członkowskich UE, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa obywateli UE. Ponadto, przepisy nowelizacji rozszerzą zakres informacji zawartych w Krajowym Rejestrze Karnym, umożliwią prowadzenie tego rejestru w systemie teleinformatycznym, a także składanie wniosków (zapytań) i uzyskiwanie informacji z KRK drogą elektroniczną, co powinno znacznie ułatwić i przyspieszyć uzyskiwanie właściwych informacji.

Patrycja Dzięgielewska

aplikant radcowski

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

 

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA