reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Nowacja rozliczeniowa - nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi

Nowacja rozliczeniowa - nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi

W dniu 4 sierpnia 2012 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 836), której podstawowym celem jest dostosowanie przepisów krajowych do standardów unijnych, poprzez wprowadzenie do polskiego systemu prawnego mechanizmu tzw. nowacji rozliczeniowej.


Wskazane standardy unijne wynikają przede wszystkim z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie transakcji na instrumentach pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, partnerów centralnych i repozytoriów transakcji z dnia 15 września 2010 r. (dalej „rozporządzenie EMIR”), którego przewidywany termin wejścia w życie to druga połowa 2012 r.

Rozporządzenie EMIR wprowadza wymóg dokonywania rozliczeń na rynkach finansowych w oparciu o wykorzystanie funkcji partnera centralnego. Funkcja partnera centralnego, którą w polskim systemie prawnym pełni krajowa izba rozliczeniowa, polega na wykorzystywaniu mechanizmu, w którym podmiot rozliczający transakcje staje się kupującym dla każdego sprzedającego i sprzedającym dla każdego kupującego, wygaszając w ten sposób prawa i obowiązki pierwotnych stron względem siebie. Stosowanie przepisów rozporządzenia EMIR nie byłoby jednak możliwe bez uchwalenia nowelizacji, wprowadzającej mechanizm tzw. nowacji rozliczeniowej.

Nowacja rozliczeniowa jest elementem zawierania i rozliczania transakcji na rynku finansowym (na giełdach papierów wartościowych oraz na rynkach pozagiełdowych), dlatego zmiany wprowadzone nowelizacją mają znaczenie przede wszystkim dla krajowych izb rozliczeniowych oraz stron transakcji zawieranych na rynku finansowym. Dotychczasowy brak nowacji rozliczeniowej w polskim systemie prawnym powodował, że dla inwestorów zagranicznych polski mechanizm rozliczania transakcji giełdowych był nieczytelny, co wpływało na postrzeganie Polski jako kraju większego ryzyka rozliczeniowego.

Zgodnie z uzasadnieniem do nowelizacji, nowacja rozliczeniowa polega na tym, że w momencie przyjęcia przez izbę rozliczeniową transakcji do rozliczenia podmiot ten wstępuje w prawa i obowiązki pierwotnych stron transakcji. Wprowadzenie mechanizmu nowacji czyni zatem izbę rozliczeniową podmiotem bezpośrednio odpowiedzialnym za rozliczenie transakcji, ponieważ z momentem przyjęcia transakcji rozliczenia izba rozliczeniowa musi doprowadzić do wykonania transakcji, nawet z wykorzystaniem własnego majątku.

reklama

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama