reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Zmiany w dofinansowaniu do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Zmiany w dofinansowaniu do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika nie będzie przysługiwało od 1 grudnia br. m.in. tym pracodawcom, którzy nie przekazali wynagrodzeń tych osób na ich rachunek bankowy. Natomiast od tej daty pracodawcy, którzy ponieśli m.in. miesięczne zobowiązania budżetowe za takich pracowników z opóźnieniem, do 14 dni otrzymają wsparcie z funduszu. Do 30 listopada br. nie mają takiej możliwości.

Dotychczas prawo do miesięcznego dofinansowania nie przysługiwało na pracowników zaliczonych do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, z ustalonym prawem do emerytury.

Od 1 października do 30 listopada br. miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników (w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym) nie przysługuje także temu pracodawcy, który nie poniesie w terminie kosztów płacy za takie osoby. Terminowo poniesione koszty płacy oznaczają m.in.: wypłatę wynagrodzeń pracownikom niepełnosprawnym w terminie zgodnym z przepisami prawa pracy i wewnętrznymi regulacjami, zapłatę wszystkich składek do ZUS w terminie zgodnym z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych oraz uregulowanie w terminie zaliczek na podatek dochodowy do urzędu skarbowego.

Od 1 grudnia 2012 r. ta sytuacja ulegnie zmianie. Pracodawca nie utraci bowiem prawa do dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników, jeżeli uchybienie terminów zapłaty wynagrodzeń i zobowiązań wobec budżetu państwa za osoby, na które ubiega się o dofinansowanie, nie przekroczy 14 dni.

Od 1 grudnia 2012 r. pracodawca nie utraci prawa do dofinansowania, jeżeli uchybienie terminów zapłaty wynagrodzeń i zobowiązań wobec budżetu państwa za osoby niepełnosprawne, za które ubiega się o dofinansowanie, nie przekroczy 14 dni.

Wsparcie z PFRON nie będzie przysługiwać od 1 grudnia 2012 r. m.in. pracodawcom, którzy nie przekazali wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika na jego rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo na adres zamieszkania tego pracownika, za pośrednictwem osób prawnych prowadzących działalność w zakresie doręczania kwot pieniężnych. Do 30 listopada br. tacy pracodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.

reklama

Czytaj także

Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe AGbiuro Adam Giedrojć

Nowoczesne biuro rachunkowe z profesjonalną obsługą małych i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama