| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Zmiany w dofinansowaniu do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Zmiany w dofinansowaniu do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika nie będzie przysługiwało od 1 grudnia br. m.in. tym pracodawcom, którzy nie przekazali wynagrodzeń tych osób na ich rachunek bankowy. Natomiast od tej daty pracodawcy, którzy ponieśli m.in. miesięczne zobowiązania budżetowe za takich pracowników z opóźnieniem, do 14 dni otrzymają wsparcie z funduszu. Do 30 listopada br. nie mają takiej możliwości.

Dotychczas prawo do miesięcznego dofinansowania nie przysługiwało na pracowników zaliczonych do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, z ustalonym prawem do emerytury.

Od 1 października do 30 listopada br. miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników (w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym) nie przysługuje także temu pracodawcy, który nie poniesie w terminie kosztów płacy za takie osoby. Terminowo poniesione koszty płacy oznaczają m.in.: wypłatę wynagrodzeń pracownikom niepełnosprawnym w terminie zgodnym z przepisami prawa pracy i wewnętrznymi regulacjami, zapłatę wszystkich składek do ZUS w terminie zgodnym z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych oraz uregulowanie w terminie zaliczek na podatek dochodowy do urzędu skarbowego.

Od 1 grudnia 2012 r. ta sytuacja ulegnie zmianie. Pracodawca nie utraci bowiem prawa do dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników, jeżeli uchybienie terminów zapłaty wynagrodzeń i zobowiązań wobec budżetu państwa za osoby, na które ubiega się o dofinansowanie, nie przekroczy 14 dni.

Od 1 grudnia 2012 r. pracodawca nie utraci prawa do dofinansowania, jeżeli uchybienie terminów zapłaty wynagrodzeń i zobowiązań wobec budżetu państwa za osoby niepełnosprawne, za które ubiega się o dofinansowanie, nie przekroczy 14 dni.

Wsparcie z PFRON nie będzie przysługiwać od 1 grudnia 2012 r. m.in. pracodawcom, którzy nie przekazali wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika na jego rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo na adres zamieszkania tego pracownika, za pośrednictwem osób prawnych prowadzących działalność w zakresie doręczania kwot pieniężnych. Do 30 listopada br. tacy pracodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK