Zmiany w dofinansowaniu do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
REKLAMA
Dotychczas prawo do miesięcznego dofinansowania nie przysługiwało na pracowników zaliczonych do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, z ustalonym prawem do emerytury.
REKLAMA
Od 1 października do 30 listopada br. miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników (w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym) nie przysługuje także temu pracodawcy, który nie poniesie w terminie kosztów płacy za takie osoby. Terminowo poniesione koszty płacy oznaczają m.in.: wypłatę wynagrodzeń pracownikom niepełnosprawnym w terminie zgodnym z przepisami prawa pracy i wewnętrznymi regulacjami, zapłatę wszystkich składek do ZUS w terminie zgodnym z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych oraz uregulowanie w terminie zaliczek na podatek dochodowy do urzędu skarbowego.
Od 1 grudnia 2012 r. ta sytuacja ulegnie zmianie. Pracodawca nie utraci bowiem prawa do dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników, jeżeli uchybienie terminów zapłaty wynagrodzeń i zobowiązań wobec budżetu państwa za osoby, na które ubiega się o dofinansowanie, nie przekroczy 14 dni.
Od 1 grudnia 2012 r. pracodawca nie utraci prawa do dofinansowania, jeżeli uchybienie terminów zapłaty wynagrodzeń i zobowiązań wobec budżetu państwa za osoby niepełnosprawne, za które ubiega się o dofinansowanie, nie przekroczy 14 dni.
Wsparcie z PFRON nie będzie przysługiwać od 1 grudnia 2012 r. m.in. pracodawcom, którzy nie przekazali wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika na jego rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo na adres zamieszkania tego pracownika, za pośrednictwem osób prawnych prowadzących działalność w zakresie doręczania kwot pieniężnych. Do 30 listopada br. tacy pracodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat