Krajowy Standard Rachunkowości nr 8 "Działalność deweloperska"
REKLAMA
REKLAMA
Polecamy: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry
KSR nr 8 „Działalność deweloperska”
Standard wszedł w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2014 r. z możliwością jego wcześniejszego stosowania.
Celem KSR nr 8 jest wyjaśnienie głównych zasad (polityki) rachunkowości stosowanych do działalności deweloperskiej. W standardzie przedstawiono zasady ujmowania, wyceny i prezentacji aktywów, zobowiązań, przychodów i kosztów oraz wyniku finansowego działalności deweloperskiej, bez względu na formę prawną tej działalności, w tym także prowadzoną przez kontynuujące działalność spółki celowe, powołane na czas oznaczony do realizacji jednego lub kilku przedsięwzięć deweloperskich, np. do budowy osiedla mieszkaniowego. Standard nie obejmuje jednak zagadnień dotyczących budowy nieruchomości na wynajem, w zakres standardu nie wchodzą również zagadnienia stosowania przepisów podatkowych.
Wyjaśnienia zawarte w standardzie są zgodne z postanowieniami ustawy o rachunkowości oraz w podstawowym zakresie z odpowiednimi postanowieniami standardów międzynarodowych, w tym w szczególności z MSR 2 "Zapasy", MSR 11 "Umowy o usługę budowlaną", MSR 16 "Rzeczowe aktywa trwałe", MSR 18 "Przychody", MSR 23 "Koszty finansowania zewnętrznego", MSR 40 "Nieruchomości inwestycyjne" oraz KIMSF 15 "Umowy dotyczące budowy nieruchomości".
Krajowy standard rachunkowości nr 1 "Rachunek przepływów pieniężnych"
Różnice pomiędzy KSR nr 8 a MSR polegają na tym, że standard zawiera szczegółowy opis sposobu ujęcia i wyceny gruntu, na którym budowana jest przez dewelopera nieruchomość. Międzynarodowe standardy tego zagadnienia nie regulują.
Zapraszamy do dyskusji na forum
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat