reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Zmiany w uldze na złe długi w 2015 r.

Zmiany w uldze na złe długi w 2015 r.

Przepisy w zakresie ulgi na złe długi będą bardziej korzystne dla podatników – tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw. Nowe regulacje mają wejść w życie od 1 stycznia 2015 r.

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza korzystne dla przedsiębiorców zmiany w zakresie ulgi na złe długi.

Obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości skorzystania przez wierzyciela z ulgi na złe długi w przypadku, gdy dłużnik jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji, podczas gdy dłużnik w takiej sytuacji musi przeprowadzić stosowną korektę. Dlatego projekt nowelizacji przewiduje, że w przypadku, gdy dłużnik będzie pozostawał na  koniec miesiąca, w którym upływa 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze, w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji wyłączony zostanie obowiązek dokonania przez niego korekty podatku naliczonego. Zapewni to w takiej sytuacji symetrię stosowania tej instytucji, bowiem wierzyciel w takim przypadku nie będzie również uprawniony do dokonania stosownej korekty. Proponowana zmiana spowoduje również obniżenie kosztów postępowania upadłościowego, gdyż po jej wprowadzeniu niezapłacony podatek VAT będzie podlegał zgłoszeniu do masy upadłości.

W zakresie stosowania ulgi na ze długi proponuje się również odstąpić od warunku dotyczącego braku możliwości skorzystania z ulgi przez podatnika (wierzyciela) w przypadku istnienia pomiędzy nim a dłużnikiem powiązań o charakterze rodzinnym lub z tytułu przysposobienia, kapitałowym, majątkowym lub wynikających ze stosunku pracy. Zatem istnienie wskazanych powiązań nie będzie już przeszkodą w możliwości zastosowania ulgi na złe długi.

Jak prawidłowo korzystać z ulgi na złe długi

Nowe regulacje mają wejść w życie od 1 stycznia 2015 r. Proponuje się jednak, aby te korzystne dla podatników zmiany miały zastosowanie również do wierzytelności powstałych przed dniem wejścia w życie projektowanych przepisów.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Zapraszamy do dyskusji na forum


Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama