| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT 2015. Zmiany dotyczące ulgi na złe długi

VAT 2015. Zmiany dotyczące ulgi na złe długi

Planowana na 1 stycznia 2015 roku nowelizacja ustawy o VAT przewiduje m. in. zmianę regulacji dotyczących tzw. ulgi za złe długi. Ministerstwo Finansów chce w ten sposób doprecyzować obecnie obowiązujące przepisy i w większym stopniu dostosować je do prawa unijnego. W toku konsultacji społecznych Business Centre Club zaproponował umożliwienie korzystania z ulgi przy transakcjach z podmiotami niebędącymi podatnikami, a w szczególności osobami fizycznymi.

Przygotowywane przez Ministerstwo zmiany mają wprowadzić korzystne dla podatników rozwiązania. Projekt założeń do nowelizacji ustawy o VAT przewiduje wprowadzenie uregulowań, które pozwolą na wyłączenie nałożonego na dłużników obowiązku skorygowania całości lub części odliczonego wcześniej podatku naliczonego wynikającego z faktury.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Nowe przepisy będą miały zastosowanie w sytuacji, kiedy należność nie została uregulowana w całości (bądź w części) w terminie 150 dni, licząc od dnia upływu terminu jej płatności określonego na podstawie umowy albo faktury, jeśli dłużnicy będą w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji na ostatni dzień okresu rozliczeniowego, w którym upłynął ten 150. dzień.

– Planowane zmiany należy ocenić pozytywnie. Ministerstwo Finansów powinno rozważyć również możliwość wprowadzenia ulgi na złe długi w odniesieniu do transakcji z podmiotami niebędącymi podatnikami (w szczególności osoby fizyczne). Rozwiązanie takie byłoby zgodne z regulacjami wspólnotowymi i eliminowałoby istniejącą obecnie niezgodność – twierdzi ekspert BCC, Michał Borowski.

Odliczenie według proporcji, odwrotne obciążenie i ulga na złe długi - zmiany VAT 2015

Ponadto Borowski wskazuje, iż przepisy unijne nie przewidują możliwości wyłączenia stosowania ulgi w relacjach na linii podatnik-konsument, kiedy nabywca nie uiszcza płatności.

Niniejsze zmiany przewidziane są w projekcie założeń z dnia 25 czerwca 2014 r. projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług.

Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa – prezydent podpisał ustawy

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »