Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT w obrocie telefonami
REKLAMA
REKLAMA
Odwrotne obciążenie w podatku VAT
Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług zakłada, że rozszerzone i doprecyzowane zostaną przepisy przewidujące mechanizm tzw. odwróconego obciążenia VAT-em niektórych towarów. Mechanizm odwrotnego obciążenia polega na przesunięciu na nabywcę obowiązku rozliczenia podatku. W takim przypadku obowiązek odprowadzenia VAT do urzędu skarbowego ciąży na kupującym, a nie sprzedającym towar. Przeciwdziała to nadużyciom i przestępstwom związanym w VAT. Wyniki prowadzonych działań kontrolnych wskazują, że zmiana zapewni skuteczność tego instrumentu i uszczelni system.
REKLAMA
Obecnie mechanizmem odwróconego VAT-u objęty jest obrót w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji do powietrza gazów cieplarnianych oraz obrót poszczególnymi towarami jak np. złom, niektóre odpady i surowce wtórne, niektóre wyroby stalowe oraz półprodukty i produkty z miedzi. Jak podkreśla MF w uzasadnieniu do projektu, w związku z potwierdzeniem występowania nadużyć w rozliczaniu VAT niezbędne jest objęcie tym mechanizmem kolejnych towarów.
Terminy zwrotu różnicy w podatku VAT
Szerszy zakres stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia
Resort finansów zamierza rozszerzyć stosowanie mechanizmu także na obrót arkuszami żeberkowanymi ze stali niestopowej (kategoria stali – PKWiU 24.33.20.0). Ten rodzaj stali, zdaniem MF, jest bardzo podobny do innych towarów, względem których odwrotny VAT jest już stosowany.
Rozszerzenie obejmie również złoto, wobec którego aktualnie stosuje się tzw. odpowiedzialność solidarną (co oznacza, że kupujący odpowiada za zobowiązania podatkowe w VAT sprzedawcy) i obowiązek stosowania jednomiesięcznych okresów rozliczeniowych.
Ministerstwo Finansów uznało za zasadne zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia dla złota na podstawie szczególnej regulacji dla tego towaru zezwalającej na wprowadzenie tego mechanizmu dla dostaw złota w postaci surowca, półproduktu (o próbie 325 tysięcznych lub większej) oraz dostaw złota inwestycyjnego, w sytuacji gdy podatnik skorzystał z opcji opodatkowania.
Jakie zmiany w VAT stwarzają największe problemy księgowym
Reverse charge w obrocie telefonami
Mechanizmem odwrotnego obciążenia objęte będą również towary z kategorii elektroniki – telefony komórkowe (w tym smartfony). MF uważa, że za objęciem tych towarów odwrotnym obciążeniem przemawia analiza tej branży pod kątem szczególnej wrażliwości na oszustwa w podatku VAT, potwierdzona poczynionymi działaniami kontrolnymi, które wskazują na rosnącą aktywność podmiotów nieuczciwych w tym obszarze.
Projekt zakłada ograniczenie stosowania odwróconego obciążenia podatkiem VAT do transakcji obejmujących dostawy dokonywane na rzecz podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni, jeżeli wartość dostarczanych towarów, dokonanych na rzecz jednego nabywcy w danym dniu, bez kwoty podatku, przekracza 20 tys. zł.
W przypadku transakcji objętych tym mechanizmem podatnicy (sprzedawcy) będą musieli składać informacje podsumowujące.
Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Projektowana ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat