Postępowanie przed sądami - dokumenty elektroniczne będą zrównane z papierowymi
REKLAMA
REKLAMA
Procedowany obecnie w Sejmie rządowy projekt zmian w Kodeksie cywilnym, Kodeksie postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw wprowadza do Kodeksu cywilnego nową formę składania oświadczeń woli – tzw. dokumentową.
REKLAMA
Forma dokumentowania składania oświadczeń woli
Niedochowanie formy dokumentowej będzie miało skutki takie same co do konsekwencji jak niezachowanie formy pisemnej. W przypadku jednostronnej czynności prawnej, jeżeli nie zostanie zachowana forma pisemna lub dokumentowa zastrzeżona dla tej czynności, wówczas druga strona nie będzie ponosiła negatywnych skutków związanych z niezachowaniem wymaganej formy. W takim przypadku będzie dopuszczalny dowód ze świadków lub z przesłuchania stron na okoliczność, że czynność została dokonana.
Dokumenty elektroniczne
Projekt zrównuje moc prawną dokumentów papierowych i elektronicznych. Zarówno dokument papierowy, jak i elektroniczny będzie korzystał z domniemania autentyczności i domniemania, że wystawiła go osoba, która go podpisała.
Doręczeniem elektronicznym będzie wejście na konto użytkownika.
Skargi do sądów administracyjnych w formie elektronicznej
Zmiany w elektronicznym postępowaniu upominawczym
Projekt wprowadza możliwość złożenia przez powoda wniosku o umorzenie postępowania w razie zaistnienia określonych okoliczności. Będzie także istniała możliwość uzupełnienia opłaty od pozwu oraz sprecyzowania zakresu, w jakim sprzeciw podlega uzupełnieniu w przypadku przekazania sprawy do postępowania zwykłego.
Zmiany w procedurze wpisów do KRS w 2015 r.
Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym
Spore zmiany obejmą także postępowanie egzekucyjne. Projekt rezygnuje z obowiązującego obecnie wymogu wskazania przez wierzyciela składników majątku dłużnika. W konsekwencji egzekucja będzie prowadzona ze wszystkich składników majątku dłużnika, poza nieruchomościami, gdzie będzie potrzebny wniosek wierzyciela. Dłużnik na wezwanie komornika będzie musiał okazać wykaz majątku pod rygorem odpowiedzialności karnej za składania fałszywych zeznań. Jeżeli dłużnik nie złoży wykazu majątku, komornik przeprowadzi na wniosek wierzyciela poszukiwanie majątku, a dłużnik zostanie obciążony kosztami tego postępowania.
Projekt nowelizacji zakłada również wprowadzenie elektronicznej formy zajęcia rachunku bankowego i elektroniczną licytację ruchomości.
Uproszczeniu ulegną też przepisy dotyczące skargi na czynności komornika, zmienią się także zasady postępowania w przypadku zbiegu egzekucji sądowej i egzekucji administracyjnej.
Projekt nowelizacji ustawy – Prawo o notariacie przewiduje utworzenie Rejestru Spadkowego. Rejestr w formie elektronicznej będzie prowadziła Krajowa Rada Notarialna. Obejmie on akty poświadczenia dziedziczenia oraz postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub jego uchyleniu.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat