REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Życzenia prawne na rok 2015

Życzenia prawne na rok 2015
Życzenia prawne na rok 2015
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Początek nowego roku to dobra okazja, aby życzyć sobie wzajemnie wszystkiego najlepszego. Korzystając z tej okazji, nasza kancelaria chciałaby życzyć Państwu, aby rozpoczęty 2015 rok przyniósł także pozytywne zmiany w polskim prawie. Mijający rok pokazał bowiem, że istnieje jeszcze wiele ważnych kwestii, które wymagają ponownego pochylenia się nad nimi i dopracowania, bądź nawet gruntownej zmiany przepisów ich dotyczących.

REKLAMA

Autopromocja

Kluczowym przykładem są tu bez wątpienia regulacje prawa wyborczego, których niedoskonałości uwidoczniły się szczególnie jaskrawo przy okazji tegorocznych wyborów samorządowych i niewątpliwie istotnie nadszarpnęły zaufanie obywateli do państwa prawa. Z uwagi zatem na czekające nas w tym roku wybory prezydenckie i parlamentarne mamy nadzieję, że Nowy Rok przyniesienie wiele dobrych zmian w prawie, w tym także w zakresie prawa wyborczego, które to zaufanie odbudują.

W związku z powyższym, poniżej pozwolimy sobie przedstawić Państwu najważniejsze zmiany w prawie, które weszły w życie wraz z początkiem Nowego Roku lub czekają nas w najbliższych dwunastu miesiącach oraz złożyć życzenia prawne na 2015 rok.

Z początkiem Nowego Roku weszła w życie część nowych przepisów dotyczących świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Szczególnie interesujące zmiany w tym zakresie dotyczą zasad zawierania umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, w tym w szczególności maksymalnego okresu na jaki mogą być zawierane tego rodzaju umowy, możliwości wspólnego ubiegania się przez świadczeniodawców o zwarcie i wykonanie takiej umowy oraz zasady zawierania umów z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej na czas nieoznaczony. Życzymy wobec tego tak podmiotom udzielającym świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jak i pacjentom, aby wprowadzone zmiany ułatwiły pozyskiwanie kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, a tym samym wpłynęły na polepszenie jakości opieki zdrowotnej.

Buble i hity podatkowe 2014

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W styczniu Nowego Roku wejdą w życie także zmiany w zakresie przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów. Ustawodawca przewidział rozwiązania, które mają na celu uproszczenie i skrócenie procedur niezbędnych dla uzyskania zgody na koncentrację przedsiębiorców m.in. poprzez skrócenie czasu postępowań w przypadku tzw. prostych koncentracji i wprowadzenie dwuetapowej procedury rozpatrywania wniosków w przypadku koncentracji bardziej skomplikowanych. Nowelizacja wprowadzi również zmiany mające dodatkowo wzmocnić ochronę interesów konsumentów. Służyć ma temu m.in. możliwość podawania do publicznej wiadomości przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów informacji o podejrzeniu naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w przypadku, gdy przedsiębiorca stosuje praktykę skierowaną do szerokiego kręgu konsumentów, która może ich narazić na znaczne straty finansowe lub niekorzystne skutki. Przedsiębiorcom życzymy zatem, aby nowe przepisy wpłynęły na ułatwienie rozwoju prowadzonej działalności gospodarczej, zaś konsumentom, aby wpłynęły one na wzmocnienie ochrony ich praw.

W nowym roku planuje się również wprowadzenie ciekawych zmian dotyczących podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej zarówno przez spółki prawa handlowego jak i indywidualnych przedsiębiorców.

Jak zakłada projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych, jeszcze w styczniu 2015 r. miałyby wejść w życie przepisy, dzięki którym spółka jawna, spółka komandytowa oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością mogłyby być zawiązywane, zmieniane i rozwiązywane przy wykorzystaniu wzorców, odpowiednio umów lub uchwał, udostępnionych w systemie teleinformatycznym. Jeśli chodzi zaś o osoby fizyczne zamierzające prowadzić działalność jako indywidualni przedsiębiorcy, dla nich istotne mogą się okazać zmiany przewidziane w przedstawionym Sejmowi projekcie nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Projekt ten zakłada wprowadzenie nowej instytucji pozwalającej na prowadzenie działalności gospodarczej w okresie próbnym. Projektodawca przewiduje, że w okresie próbnym przedsiębiorca byłby zwolniony od obowiązku odprowadzania podatku dochodowego od dochodu w kwocie nieprzekraczającej 10 000 zł, zaś składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe tych osób finansowałyby w całości powiatowe urzędy pracy ze środków Funduszu Pracy. Rozpoczęcie prowadzenia działalności na takich zasadach miałoby być przy tym możliwe po spełnienia niewielu wymogów formalnych. Mamy wobec tego nadzieję i życzymy Państwu, aby omówione powyżej zmiany rzeczywiście usprawniły podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej w formie wskazanych spółek handlowych, a indywidualnym przedsiębiorcom umożliwiły sprawdzenie pomysłu na własną działalność gospodarczą i jednocześnie uchroniły ich od negatywnych konsekwencji, w szczególności finansowych, w przypadku niepowodzenia.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015


Korzystne zmiany przewiduje również projekt nowelizacji prawa budowlanego, który na razie jest we wstępnej fazie prac legislacyjny. Zaproponowano w nim bowiem rozwiązania mające skrócić i uprościć procedurę budowlaną. Jednym z takich rozwiązań ma być zniesienie wymogu uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę w odniesieniu do budowy i przebudowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych spełniających warunki określone w projektowanych przepisach. Życzymy Państwu, aby zmiany te zostały wprowadzone i przyczyniły się do uproszczenia i przyspieszenia realizacji procesu budowlanego.

Warto również wspomnieć o projektowanej zmianie dotyczącej fundamentalnych zasad prawa spadkowego. Jak wynika z projektu nowelizacji kodeksu cywilnego rozważane jest bowiem wprowadzenie zasady, zgodnie z którą brak złożenia przez spadkobiercę w przewidzianym terminie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku ma być uważany za jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W rezultacie spadkobiercy, który nie złożyli jednego z ww. oświadczeń odpowiadaliby za ewentualne długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku. Warto wobec tego przypomnieć, że obecnie brak złożenia jednego ze wskazanych powyżej oświadczeń skutkuje przyjęciem fikcji, iż złożone zostało oświadczenie o przyjęciu spadku wprost. To zaś powoduje, że spadkobierca odpowiada za ewentualne długi spadkowe bez żadnych ograniczeń. Z wielką ciekawością będziemy wobec tego śledzić postępy prac legislacyjnych w ww. zakresie i życzymy, aby projektowane zmiany zwiększyły ochronę interesów spadkobierców i uchroniły ich od niespodziewanej odpowiedzialności za długi spadkowe przewyższające wartość spadku.

Niezwykle interesujące są także projektowane zmiany w zakresie prawa pracy. Przedłożony Sejmowi projekt zakłada bowiem istotną modyfikację ograniczeń dotyczących zatrudniania pracownika na czas określony. Zgodnie z projektem zmianie miałaby ulec obowiązująca obecnie zasada, że zawarcie pomiędzy tym samym pracodawcą a pracownikiem trzeciej umowy na czas określony, przy spełnieniu określonych warunków, jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony. Jak zakłada projekt ustawy zmieniającej ww. reguła miałaby zostać zastąpiona regulacją, zgodnie z którą łączny czas zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony u danego pracodawcy mógłby wynosić maksymalnie 24 miesiące, o ile w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy nie przewidziano terminu dłuższego, nieprzekraczającego 36 miesięcy. Zmianie miałyby ulec także terminy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. Mamy wobec tego nadzieję i życzymy Państwu, aby projektowane zmiany zapewniły większą stabilność zatrudnienia.

1 tys. zł miesięcznie dla rodziców, którzy nie mają prawa do urlopu

W nowym 2015 Roku, życzymy Państwu, aby spełniły się wszystkie przedstawione przez nas pokrótce życzenia. O tym, czy zostaną zrealizowane przez ustawodawcę, przekonamy się zapewnie już za kilka miesięcy. W każdym przypadku mamy nadzieję, że nowo rozpoczęty rok przyniesie wyłącznie korzystne zmiany w polskim prawie, które zostaną uchwalone zgodnie z zasadami prawidłowej legislacji, czego Państwu i sobie życzymy.

Maciej Szulikowski

radca prawny i partner zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA