REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Życzenia prawne na rok 2015

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Życzenia prawne na rok 2015
Życzenia prawne na rok 2015
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Początek nowego roku to dobra okazja, aby życzyć sobie wzajemnie wszystkiego najlepszego. Korzystając z tej okazji, nasza kancelaria chciałaby życzyć Państwu, aby rozpoczęty 2015 rok przyniósł także pozytywne zmiany w polskim prawie. Mijający rok pokazał bowiem, że istnieje jeszcze wiele ważnych kwestii, które wymagają ponownego pochylenia się nad nimi i dopracowania, bądź nawet gruntownej zmiany przepisów ich dotyczących.

REKLAMA

Kluczowym przykładem są tu bez wątpienia regulacje prawa wyborczego, których niedoskonałości uwidoczniły się szczególnie jaskrawo przy okazji tegorocznych wyborów samorządowych i niewątpliwie istotnie nadszarpnęły zaufanie obywateli do państwa prawa. Z uwagi zatem na czekające nas w tym roku wybory prezydenckie i parlamentarne mamy nadzieję, że Nowy Rok przyniesienie wiele dobrych zmian w prawie, w tym także w zakresie prawa wyborczego, które to zaufanie odbudują.

REKLAMA

W związku z powyższym, poniżej pozwolimy sobie przedstawić Państwu najważniejsze zmiany w prawie, które weszły w życie wraz z początkiem Nowego Roku lub czekają nas w najbliższych dwunastu miesiącach oraz złożyć życzenia prawne na 2015 rok.

Z początkiem Nowego Roku weszła w życie część nowych przepisów dotyczących świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Szczególnie interesujące zmiany w tym zakresie dotyczą zasad zawierania umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, w tym w szczególności maksymalnego okresu na jaki mogą być zawierane tego rodzaju umowy, możliwości wspólnego ubiegania się przez świadczeniodawców o zwarcie i wykonanie takiej umowy oraz zasady zawierania umów z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej na czas nieoznaczony. Życzymy wobec tego tak podmiotom udzielającym świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jak i pacjentom, aby wprowadzone zmiany ułatwiły pozyskiwanie kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, a tym samym wpłynęły na polepszenie jakości opieki zdrowotnej.

Buble i hity podatkowe 2014

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W styczniu Nowego Roku wejdą w życie także zmiany w zakresie przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów. Ustawodawca przewidział rozwiązania, które mają na celu uproszczenie i skrócenie procedur niezbędnych dla uzyskania zgody na koncentrację przedsiębiorców m.in. poprzez skrócenie czasu postępowań w przypadku tzw. prostych koncentracji i wprowadzenie dwuetapowej procedury rozpatrywania wniosków w przypadku koncentracji bardziej skomplikowanych. Nowelizacja wprowadzi również zmiany mające dodatkowo wzmocnić ochronę interesów konsumentów. Służyć ma temu m.in. możliwość podawania do publicznej wiadomości przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów informacji o podejrzeniu naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w przypadku, gdy przedsiębiorca stosuje praktykę skierowaną do szerokiego kręgu konsumentów, która może ich narazić na znaczne straty finansowe lub niekorzystne skutki. Przedsiębiorcom życzymy zatem, aby nowe przepisy wpłynęły na ułatwienie rozwoju prowadzonej działalności gospodarczej, zaś konsumentom, aby wpłynęły one na wzmocnienie ochrony ich praw.

W nowym roku planuje się również wprowadzenie ciekawych zmian dotyczących podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej zarówno przez spółki prawa handlowego jak i indywidualnych przedsiębiorców.

Jak zakłada projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych, jeszcze w styczniu 2015 r. miałyby wejść w życie przepisy, dzięki którym spółka jawna, spółka komandytowa oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością mogłyby być zawiązywane, zmieniane i rozwiązywane przy wykorzystaniu wzorców, odpowiednio umów lub uchwał, udostępnionych w systemie teleinformatycznym. Jeśli chodzi zaś o osoby fizyczne zamierzające prowadzić działalność jako indywidualni przedsiębiorcy, dla nich istotne mogą się okazać zmiany przewidziane w przedstawionym Sejmowi projekcie nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Projekt ten zakłada wprowadzenie nowej instytucji pozwalającej na prowadzenie działalności gospodarczej w okresie próbnym. Projektodawca przewiduje, że w okresie próbnym przedsiębiorca byłby zwolniony od obowiązku odprowadzania podatku dochodowego od dochodu w kwocie nieprzekraczającej 10 000 zł, zaś składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe tych osób finansowałyby w całości powiatowe urzędy pracy ze środków Funduszu Pracy. Rozpoczęcie prowadzenia działalności na takich zasadach miałoby być przy tym możliwe po spełnienia niewielu wymogów formalnych. Mamy wobec tego nadzieję i życzymy Państwu, aby omówione powyżej zmiany rzeczywiście usprawniły podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej w formie wskazanych spółek handlowych, a indywidualnym przedsiębiorcom umożliwiły sprawdzenie pomysłu na własną działalność gospodarczą i jednocześnie uchroniły ich od negatywnych konsekwencji, w szczególności finansowych, w przypadku niepowodzenia.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015


Korzystne zmiany przewiduje również projekt nowelizacji prawa budowlanego, który na razie jest we wstępnej fazie prac legislacyjny. Zaproponowano w nim bowiem rozwiązania mające skrócić i uprościć procedurę budowlaną. Jednym z takich rozwiązań ma być zniesienie wymogu uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę w odniesieniu do budowy i przebudowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych spełniających warunki określone w projektowanych przepisach. Życzymy Państwu, aby zmiany te zostały wprowadzone i przyczyniły się do uproszczenia i przyspieszenia realizacji procesu budowlanego.

Warto również wspomnieć o projektowanej zmianie dotyczącej fundamentalnych zasad prawa spadkowego. Jak wynika z projektu nowelizacji kodeksu cywilnego rozważane jest bowiem wprowadzenie zasady, zgodnie z którą brak złożenia przez spadkobiercę w przewidzianym terminie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku ma być uważany za jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W rezultacie spadkobiercy, który nie złożyli jednego z ww. oświadczeń odpowiadaliby za ewentualne długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku. Warto wobec tego przypomnieć, że obecnie brak złożenia jednego ze wskazanych powyżej oświadczeń skutkuje przyjęciem fikcji, iż złożone zostało oświadczenie o przyjęciu spadku wprost. To zaś powoduje, że spadkobierca odpowiada za ewentualne długi spadkowe bez żadnych ograniczeń. Z wielką ciekawością będziemy wobec tego śledzić postępy prac legislacyjnych w ww. zakresie i życzymy, aby projektowane zmiany zwiększyły ochronę interesów spadkobierców i uchroniły ich od niespodziewanej odpowiedzialności za długi spadkowe przewyższające wartość spadku.

Niezwykle interesujące są także projektowane zmiany w zakresie prawa pracy. Przedłożony Sejmowi projekt zakłada bowiem istotną modyfikację ograniczeń dotyczących zatrudniania pracownika na czas określony. Zgodnie z projektem zmianie miałaby ulec obowiązująca obecnie zasada, że zawarcie pomiędzy tym samym pracodawcą a pracownikiem trzeciej umowy na czas określony, przy spełnieniu określonych warunków, jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony. Jak zakłada projekt ustawy zmieniającej ww. reguła miałaby zostać zastąpiona regulacją, zgodnie z którą łączny czas zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony u danego pracodawcy mógłby wynosić maksymalnie 24 miesiące, o ile w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy nie przewidziano terminu dłuższego, nieprzekraczającego 36 miesięcy. Zmianie miałyby ulec także terminy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. Mamy wobec tego nadzieję i życzymy Państwu, aby projektowane zmiany zapewniły większą stabilność zatrudnienia.

1 tys. zł miesięcznie dla rodziców, którzy nie mają prawa do urlopu

W nowym 2015 Roku, życzymy Państwu, aby spełniły się wszystkie przedstawione przez nas pokrótce życzenia. O tym, czy zostaną zrealizowane przez ustawodawcę, przekonamy się zapewnie już za kilka miesięcy. W każdym przypadku mamy nadzieję, że nowo rozpoczęty rok przyniesie wyłącznie korzystne zmiany w polskim prawie, które zostaną uchwalone zgodnie z zasadami prawidłowej legislacji, czego Państwu i sobie życzymy.

Maciej Szulikowski

radca prawny i partner zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Naliczanie odsetek za zwłokę a czas trwania kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego – zmiany w Ordynacji podatkowej jeszcze w 2025 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma m.in. na celu zmobilizowanie organów podatkowych do zakończenia kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Jeżeli to się nie stanie, to nie będzie można podatnikowi naliczyć odsetek od zaległości podatkowych (odsetek za zwłokę) stwierdzonych w toku kontroli.

Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

REKLAMA

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Prof. Modzelewski wyjaśnia jak to możliwe

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

REKLAMA

Pracujesz na zleceniu - a może to faktyczna umowa o pracę? Jak ustalić i wykazać istnienie stosunku pracy

Osoby wykonujące umowy zlecenia, czy inne umowy cywilnoprawne, mają czasem wątpliwości, czy nie jest to de facto umowa o pracę. Każdy przedsiębiorca słyszał o możliwych kontrolach, podważeniu zatrudnienia, konieczności uzasadniania dlaczego taki a nie inny typ umowy został konkretnej osobie zaproponowany. A co ze swobodą zawierania umów? Czy forma umowy na którą zgadzamy się wspólnie z nowozatrudnioną osobą nie powinna być wystarczająca dla inspekcji pracy skoro zgodnie obie strony złożyły na niej swój podpis? Na te i wiele innych pytań odpowie Czytelnikom ten artykuł.

Zmiany w podatkach od 2026 r. - wyższy limit zwolnienia z VAT, korekty deklaracji, 6 m-cy vacatio legis

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 6 maja 2025r. Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw dot. podatków w ramach procesu deregulacji. Nowe przepisy mają na celu m.in. ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów ustaw podatkowych oraz doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorców w zakresie deklaracji składanej w trakcie lub po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Projekty dotyczą również podwyższenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT oraz likwidacji obowiązku przygotowywania i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.

REKLAMA