Ustawa o zasadach udzielania kredytów hipotecznych
REKLAMA
REKLAMA
Konieczność przygotowania takiej ustawy wymusza na państwach członkowskich UE Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/17/UE z 4 lutego 2014 r. w sprawie konsumenckich umów o kredyt związanych z nieruchomościami mieszkalnymi. Dyrektywa ta ma na celu zapobieżenie zbyt pochopnemu udzielaniu przez banki kredytów mieszkaniowych, bez wszechstronnej oceny zdolności kredytowej klientów, ale także ochronę samych klientów w kontaktach z bankiem.
REKLAMA
Zwiększenie wymogów wobec pośredników kredytowych i pracowników banków
Pośrednicy kredytowi będą musieli zarejestrować swoją działalność i wpisać ją do rejestru, jak również informować klientów o numerze wpisu w rejestrze oraz o wysokości prowizji, jaką otrzymują od banków.
Banki będą miały obowiązek regularnego szkolenia pracowników, którzy zajmują się umowami o kredyt hipoteczny.
MF nie chce podatku od umorzonych kredytów mieszkaniowych
Prawa kredytobiorców
Informacje na temat kredytów hipotecznych, w tym reklamy nie będą mogły wprowadzać klientów banków w błąd.
Zostanie zniesiony wymóg zawierania przez klienta innych umów poza umową kredytową, co oznacza zakaz tzw. sprzedaży wiązanej. Wyjątkiem będzie żądanie podpisania (obok umowy o kredyt mieszkaniowy) umowy ubezpieczenia mieszkania lub domu od zdarzeń losowych.
Wydatki związane z uzyskaniem kredytu - kiedy zaliczyć do kosztów podatkowych
W razie złamania przez bank warunków umowy, kredytobiorca po złożeniu pisemnego oświadczenia będzie mógł domagać się zwrotu kredytu bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy za okres 4 lat poprzedzających dzień złożenia tego oświadczenia. Kredytobiorca poniesie w takiej sytuacji tylko koszty ustanowienia zabezpieczenia kredytu przewidziane w umowie.
Europejski Ujednolicony Formularz Kredytowy
Wskazana wyżej Dyrektywa wprowadza Europejski Ujednolicony Formularz Kredytowy. Banki będą miały obowiązek przekazać go klientowi przed wysłaniem wiążącej oferty. Kredytobiorca będzie miał 7 dni na zapoznanie się z ofertą banku i porównanie ofert licząc od dnia przekazania kredytobiorcy wiążącej oferty. Kredytobiorcy będą mieli 14 dni na odstąpienie od umowy, zarówno w przypadku umów zawieranych na odległość, jak i podpisywanych w siedzibie banku.
Omawiane zmiany będą miały zastosowanie do umów o kredyt mieszkaniowy, zawartych po wejściu tej ustawy w życie.
Z omawianych założeń do ustawy o kredytach związanych z nieruchomościami powstanie teraz projekt ustawy, który trafi pod obrady rządu.
Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat