Kredyt w firmie - rozliczenie w pkpir
REKLAMA
REKLAMA
W momencie gdy przedsiębiorcom zaczyna brakować środków na pokrycie wydatków związanych z bieżącą działalnością lub na rozwój, kredyt jest najczęściej rozważaną przez nich opcją.
REKLAMA
W ofercie banków występują kredyty na finansowanie działalności gospodarczej, a także kredyty konsumpcyjne. Z uwagi na przedmiot finansowania wyróżnia się m. in. kredyty obrotowe i inwestycyjne.
Bez względu na to, czy przedsiębiorca weźmie kredyt na firmę czy na osobę fizyczną, decydujące znaczenie dla możliwości rozliczenia kosztów kredytu w firmie ma związek zaciągnięcia kredytu z osiąganym przez przedsiębiorcę przychodem. Oznacza to, że przeznaczenie środków na cele prowadzonej działalności gospodarczej daje prawo do wykazania kosztu w firmie. Jeżeli przedsiębiorca przeznaczy na prowadzoną działalność tylko część kredytu, to tylko ta część daje prawo do ujęcia kosztów z nią związanych w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów.
Samo zaciągnięcie kredytu - jak i jego spłata - jest dla przychodów i kosztów firmy neutralne. To opłaty i koszty jakie przedsiębiorca poniesie w związku z otrzymanym kredytem są kosztem prowadzenia firmy.
REKLAMA
W skład raty kredytu wchodzą kapitał, odsetki, często także dodatkowe opłaty typu prowizje, ubezpieczenie kredytu i inne opłaty bankowe. Część odsetkowa jak i inne opłaty bankowe są kosztem w dacie jego poniesienia. Oznacza to, że dopóki nie dojdzie do zapłaty, samo naliczenie opłat nie powoduje powstania kosztu. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 32 i 33 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odsetki naliczone lecz niezapłacone, umorzone, a także opłaty zwiększające koszty inwestycji w okresie jej realizacji nie mogą być zaliczone do kosztów.
Jeżeli przedsiębiorca weźmie kredyt i przeznaczy go na inwestycję, to odsetki poniesione przed zakończeniem inwestycji i wprowadzeniem środka trwałego do majątku firmy będą powodowały zwiększenie wartości początkowej środka. Zasadą ogólną jest, iż koszty poniesione przed dniem dodania składnika majątku do użytkowania podwyższają wartość początkową środka. Zarówno odsetki jak i prowizje poniesione przed daną datą nie stanowią samodzielnego kosztu w dacie poniesienia.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Wyjątkiem od zasady ogólnej przy księgowaniu kosztów związanych z kredytem są skapitalizowane odsetki. Odsetki skapitalizowane to takie, które zostały zaliczone od części kapitałowej kredytu. Przepisy podatkowe oraz interpretacje urzędów wskazują, że powinny one być zaliczone do kosztów nie w dacie poniesienia, a już w momencie kiedy są naliczone.
Do prawidłowego rozliczenia kredytu konieczne jest posiadanie szczegółowego harmonogramu spłat. W harmonogramie powinna być informacja, która część raty dotyczy kapitału, a która odsetek. Kapitałowa część raty nie jest kosztem, ponieważ została już ujęta na podstawie dokumentów zakupu. Kosztem jest odsetkowa część raty (w dacie jej opłacenia).
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA