Nowelizacja ustawy o płatnościach bezpośrednich
REKLAMA
REKLAMA
Sejm przyjął rządowy projekt noweli bez poprawek 24 kwietnia 2015 r. Uwag do ustawy nie wniósł także Senat.
REKLAMA
Ustawa o sprzedaży bezpośredniej wstępem do pełnej rachunkowości w rolnictwie?
Nowelizacja jest wynikiem zgody Komisji Europejskiej wydłużenia okresu przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie w związku ze zmianą zasad Wspólnej Polityki Rolnej. O taką zmianę zabiegały niektóre unijne kraje tłumacząc to trudnościami w wypełniania bardziej skomplikowanych niż poprzednio wniosków.
Wcześniej agencje płatnicze (Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa) przyjmowały wnioski w podstawowym terminie do 15 maja. O dopłatę można było się ubiegać jeszcze do 9 czerwca, ale za każdy dzień zwłoki odliczano 1 proc. przysługującej dopłaty.
Dopłaty bezpośrednie dla rolników na lata 2015-2020
Obecnie podstawowy termin dostarczenia wniosków to 15 czerwca; a wydłużony - 10 lipca.
Druga zmiana, wprowadzona przez nowelizację polega na skróceniu okresu, w którym rolnicy otrzymujący dopłaty na zwierzęta gospodarskie muszą je trzymać. W dotychczas obowiązujących przepisach jest termin 30 czerwca, nowelizacja wprowadza zapis, że rolnicy będą musieli posiadać zwierzęta przez 30 dni od złożenia wniosku.
Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet
Zmiana przepisów w zakresie systemu dla małych gospodarstw obejmuje przesunięcie ostatecznego terminu przystąpienia do systemu uproszczonego do 10 lipca 2015 r.
Ustawa wejdzie w życie z dniem 15 maja 2015 r. (PAP)
awy/ par/
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat