Nowe regulacje w zakresie przyspieszenia spraw egzekucyjnych
REKLAMA
REKLAMA
VAT od czynności wykonywanych przez komorników sądowych – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
REKLAMA
Zmianę zasad dotyczących wpływu spraw do poszczególnych kancelarii komorniczych wprowadziła nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji z 9 kwietnia br.
Kiedy komornik odmówi wszczęcia egzekucji?
Zgodnie z nowymi przepisami komornik wybrany przez wierzyciela odmowę wszczęcia egzekucji, wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia lub podjęcia innych czynności wchodzących w zakres jego ustawowych zadań, może podjąć jeżeli:
- w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekracza sześć miesięcy;
- wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 5 000, a skuteczność w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji w roku poprzednim nie przekroczyła 35%;
- wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 10 000.
Obowiązek podatkowy od czynności komorników
Zasady obliczania zaległości
Zaległość będzie obliczana poprzez podzielenie liczby spraw niezałatwionych w poprzednim półroczu przez średni miesięczny wpływ spraw w poprzednim półroczu, wyłączając sprawy o egzekucję świadczeń powtarzających się. Skuteczność będzie obliczana przez ustalenie procentowego stosunku liczby spraw załatwionych poprzez wyegzekwowanie świadczenia w roku poprzednim do liczby spraw, które wpłynęły w roku poprzednim.
Dlaczego komornicy sądowi muszą płacić VAT?
Wobec komornika, który rozpoczął działalność, zaległość i skuteczność będzie obliczana po upływie roku następującego po roku, w którym złożył ślubowanie.
Większość przepisów omawianej nowelizacji weszła w życie 8 listopada 2015 r.
Autorem jest: Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu i w kontrolach podatkowych.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat