| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Nowe wzory formularzy PIT

Nowe wzory formularzy PIT

Od 1 maja br. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z 24 kwietnia 2008 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Wprowadzone zmiany są m.in. skutkiem uchylenia z dniem 26 października 2007 r. art. 35a updof, czyli tzw. ulgi na gosposie. Likwidacja ulgi na gosposie spowodowała, że obowiązki związane z rozliczaniem umów aktywizacyjnych ciążą tylko na tych podatnikach, którzy zawarli tego rodzaju umowy przed 26 października 2007 r. - przez cały czas obowiązywania umowy aktywizacyjnej.


 Wzory formularzy na stronie MF

W nowym rozporządzeniu zastąpiono wersję pierwszą deklaracji PIT-4R wersją drugą, zaś wersję 15 informacji PIT-11 - wersją 16 tego formularza.

W deklaracji PIT-4R:

• usunięto z podstawy prawnej art. 35a updof,

• w poz. 9 części C, w której dotychczas wykazywano zaliczki na podatek z tytułu zawartej umowy aktywizacyjnej, teraz należy wykazywać zaliczki na podatek pobrane od świadczeń z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 updof,

• w poz. 10 części C, w której dotychczas wykazywano zaliczki na podatek pobrane od świadczeń z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 updof, teraz należy wykazywać zaliczki na podatek pobrane od innych należności, w tym wynikających z umowy aktywizacyjnej.

W deklaracji PIT-11:

• usunięto z podstawy prawnej art. 35a updof,

• w pozycji 11 części E usunięto z opisu art. 35a ust. 1 updof jako podstawę umowy aktywizacyjnej, o której w tej pozycji formularza jest mowa.

Druga zmiana dotyczy obowiązującej dotychczas deklaracji PIT-6, składanej na podstawie art. 43 ust. 1 updof przez podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy urzędowi skarbowemu według miejsca zamieszkania podatnika. W deklaracji tej podatnicy informują o rodzaju i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym. W związku z obowiązkiem składania takiej deklaracji również przez podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, którzy korzystają z opodatkowania podatkiem liniowym, zmianie uległa nazwa tej deklaracji z PIT-6 na PIT-6/PIT-6L. W stosunku do poprzedniego wzoru deklaracji PIT-6 nowy wzór deklaracji zawiera zmianę o charakterze redakcyjnym, polegającą na tym, że w treści przypisu nr 2 wyraz „płatnik” zastąpiono wyrazem „podatnik”. Pozostałe pozycje deklaracji PIT-6 nie uległy zmianom.

W przypadku pozostałych określonych w omawianym rozporządzeniu wzorów formularzy, tj. PIT-2, PIT-2A, PIT-2C, PIT-3, PIT-12, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-8S, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, po 1 maja br. nadal obowiązują ich dotychczasowe wersje.

Wzory formularzy określone rozporządzeniem z 24 kwietnia br. stosuje się do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od 1 stycznia br. Jeżeli jednak przed 1 maja br., czyli przed dniem wejścia w życie omawianego rozporządzenia, podatnicy złożyli oświadczenia, deklaracje i informacje podatkowe na dotychczasowych formularzach, takie postępowanie uznaje się za prawidłowe.

• rozporządzenie Ministra Finansów z 24 kwietnia 2008 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - Dz.U. Nr 74, poz. 445

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK