REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe wzory formularzy PIT

Katarzyna Wojciechowska

REKLAMA

Od 1 maja br. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z 24 kwietnia 2008 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Wprowadzone zmiany są m.in. skutkiem uchylenia z dniem 26 października 2007 r. art. 35a updof, czyli tzw. ulgi na gosposie. Likwidacja ulgi na gosposie spowodowała, że obowiązki związane z rozliczaniem umów aktywizacyjnych ciążą tylko na tych podatnikach, którzy zawarli tego rodzaju umowy przed 26 października 2007 r. - przez cały czas obowiązywania umowy aktywizacyjnej.

 Wzory formularzy na stronie MF

Autopromocja

W nowym rozporządzeniu zastąpiono wersję pierwszą deklaracji PIT-4R wersją drugą, zaś wersję 15 informacji PIT-11 - wersją 16 tego formularza.

W deklaracji PIT-4R:

• usunięto z podstawy prawnej art. 35a updof,

• w poz. 9 części C, w której dotychczas wykazywano zaliczki na podatek z tytułu zawartej umowy aktywizacyjnej, teraz należy wykazywać zaliczki na podatek pobrane od świadczeń z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 updof,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• w poz. 10 części C, w której dotychczas wykazywano zaliczki na podatek pobrane od świadczeń z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 updof, teraz należy wykazywać zaliczki na podatek pobrane od innych należności, w tym wynikających z umowy aktywizacyjnej.

W deklaracji PIT-11:

• usunięto z podstawy prawnej art. 35a updof,

• w pozycji 11 części E usunięto z opisu art. 35a ust. 1 updof jako podstawę umowy aktywizacyjnej, o której w tej pozycji formularza jest mowa.

Druga zmiana dotyczy obowiązującej dotychczas deklaracji PIT-6, składanej na podstawie art. 43 ust. 1 updof przez podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy urzędowi skarbowemu według miejsca zamieszkania podatnika. W deklaracji tej podatnicy informują o rodzaju i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym. W związku z obowiązkiem składania takiej deklaracji również przez podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, którzy korzystają z opodatkowania podatkiem liniowym, zmianie uległa nazwa tej deklaracji z PIT-6 na PIT-6/PIT-6L. W stosunku do poprzedniego wzoru deklaracji PIT-6 nowy wzór deklaracji zawiera zmianę o charakterze redakcyjnym, polegającą na tym, że w treści przypisu nr 2 wyraz „płatnik” zastąpiono wyrazem „podatnik”. Pozostałe pozycje deklaracji PIT-6 nie uległy zmianom.

W przypadku pozostałych określonych w omawianym rozporządzeniu wzorów formularzy, tj. PIT-2, PIT-2A, PIT-2C, PIT-3, PIT-12, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-8S, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, po 1 maja br. nadal obowiązują ich dotychczasowe wersje.

Wzory formularzy określone rozporządzeniem z 24 kwietnia br. stosuje się do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od 1 stycznia br. Jeżeli jednak przed 1 maja br., czyli przed dniem wejścia w życie omawianego rozporządzenia, podatnicy złożyli oświadczenia, deklaracje i informacje podatkowe na dotychczasowych formularzach, takie postępowanie uznaje się za prawidłowe.

• rozporządzenie Ministra Finansów z 24 kwietnia 2008 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - Dz.U. Nr 74, poz. 445

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA