reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Opodatkowanie świadczeń na szkolenia pracowników po 10 kwietnia 2010 r. - wyjaśnienia MF

Opodatkowanie świadczeń na szkolenia pracowników po 10 kwietnia 2010 r. - wyjaśnienia MF

Brak regulacji stanowiących podstawę przyznania świadczeń na szkolenia pracowników, po utracie mocy przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1991 r., powoduje, że nie można zastosować zwolnienia przewidzianego w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Stąd też w ocenie Ministerstwa Fiannsów, omawiane zwolnienie będzie miało zastosowanie do przyznanych świadczeń wynikających z umów szkoleniowych zawartych na podstawie rozporządzenia z dnia 12 października 1993 r., przed dniem 11 kwietnia 2010 r. Przy czym sformułowanie „świadczenia przyznane” należy rozumieć jako przyznanie uprawnienia, niekoniecznie związane z faktycznym jego wypłaceniem. Oznacza to, że zwolnieniem mogą być objęte świadczenia wypłacone także po dniu 10 kwietnia 2010 r. pod warunkiem, że przyznano je do tego dnia.

Należy stwierdzić, że utrata mocy przywołanego wyżej rozporządzenia z dnia 12 października 1993 r. oznacza, że w okresie od dnia 11 kwietnia 2010 r. do dnia wejścia w życie ustawy nie będzie szczegółowych przepisów wynikających z Kodeksu pracy, określających świadczenia przysługujące pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe. Brak regulacji stanowiących podstawę przyznania świadczeń będzie okolicznością wykluczającą zastosowanie zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że w związku z przytoczonym w wystąpieniu stanowiskiem resortu pracy dotyczącym skutków prawnych związanych z utratą mocy rozporządzenia z dnia 12 października 1993 r. oraz uchwaloną w dniu 9 kwietnia 2010 r. przez Sejm RP i przekazaną do Senatu ustawą nowelizującą Kodeks pracy i ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, Ministerstwo Finansów wystosowało do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pismo, w którym zwraca uwagę na konsekwencje pozostawienia w obecnym kształcie przepisów przejściowych oraz daty wejścia w życie tej ustawy.

W piśmie do resortu pracy Ministerstwo Finansów uznało za niezbędne dokonanie stosownych zmian podczas prac legislacyjnych w Senacie, w uchwalonej w dniu 9 kwietnia 2010 r. ustawie, których skutkiem powinno być uregulowanie kwestii stosowania przepisów dotychczasowych w okresie pomiędzy 11 kwietnia 2010 r. a wejściem w życie tej nowelizacji. Ponadto, w ocenie Ministerstwa Finansów równie istotne jest skrócenie określonego w art. 4 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. terminu jej wejścia w życie, tak aby jak najszybciej zaczęły obowiązywać przewidziane w niej unormowania.

Zwrócono również uwagę, że pozostawienie omawianej nowelizacji w obecnym brzmieniu spowoduje zróżnicowanie pod względem podatkowym pracowników, którym przyznano świadczenia na podnoszenie kwalifikacji zawodowych w tym samym roku podatkowym. Zróżnicowanie to polegałoby na tym, że przywołanym wyżej zwolnieniem od podatku byłyby objęte świadczenia przyznane do dnia 10 kwietnia 2010 r. oraz od dnia wejścia w życie omawianej nowelizacji, natomiast świadczenia przyznane przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika (np. na podstawie umowy cywilnoprawnej) w okresie od dnia 11 kwietnia 2010 r. do dnia poprzedzającego wejście w życie nowelizacji, podlegałyby opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach przewidzianych dla dochodów ze stosunku pracy.

Wyjaśnienia MF stanowią odpowiedź na pytanie skierowane przez redakcję Monitora Prawa Pracy i Ubezpieczeń

reklama

Czytaj także

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Europejski Fundusz Leasingowy

Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama