Podróże służbowe nauczycieli
REKLAMA
REKLAMA
Nauczycielowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową (art. 775 § 1 k.p.). Kwestie podróży służbowych nauczycieli regulują przepisy k.p. i rozporządzenie o podróżach służbowych. Przepisy te znajdują zastosowanie w stosunku do nauczycieli na podstawie art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela - kwestia podróży służbowej nie jest bowiem uregulowana jej przepisami.
REKLAMA
Celem podróży służbowej pracownika (nauczyciela) powinno być wykonywanie zadania służbowego wyraźnie zleconego przez pracodawcę. O podróży służbowej można mówić jedynie w przypadku delegowania, narzuconego pracownikowi w drodze polecenia, zobowiązującego go do odbycia takiej podróży (wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 18 kwietnia 2013 r., sygn. akt III AUa 1388/12).
Dyrektor szkoły zleca nauczycielowi wyjazd w podróż służbową, wyznaczając termin tego wyjazdu, czas jego trwania i miejsce, a także wskazując zadania do wykonania w czasie tej podróży. Nauczyciel obowiązany jest wykonać takie polecenie pracodawcy, ponieważ ciąży na nim obowiązek stosowania się do jego poleceń (art. 100 § 1 k.p.).
INFORLEX.PL Sektor Publiczny poleca artykuł Podróże służbowe nauczycieli
Artykuł szczegółowo opisuje zasady rozliczania podróży służbowych nauczycieli, w szczególności omawia:
- Podróże krajowe i zagraniczne - uregulowania wspólne
- Diety
- Koszty noclegów
- Zwrot kosztów przejazdów środkami komunikacji miejscowej
- Zwrot kosztów przejazdów w dniu wolnym od pracy
- Zaliczki
- Inne wydatki
Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat