REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczyć wysokość zasiłku opiekuńczego

Anna Sadowska

REKLAMA

Jeden z pracowników naszej firmy przyniósł zwolnienie lekarskie z powodu sprawowania opieki nad małżonką, która urodziła dziecko. Złożył również oświadczenie, że nie ma innego członka rodziny, który by w tym czasie mógł opiekować się żoną. Jak wyliczyć jego wynagrodzenie za ten okres i w jakiej wysokości?

 

Rada

 

Pracownikowi Państwa firmy za okres zwolnienia lekarskiego przysługuje zasiłek opiekuńczy, którego wysokość będzie wynosiła 80% przyjętej podstawy wynagrodzenia z okresu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

uzasadnienie

Zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem przysługującym ubezpieczonemu podlegającemu obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu, zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

l dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku: nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,

l małżonkiem ubezpieczonego, stale opiekującym się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,

l małżonkiem ubezpieczonego, stale opiekującym się dzieckiem, przebywającym w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,

l chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat,

l innym chorym członkiem rodziny (małżonek, rodzice, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat - jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki).

Omawiając kwestie prawa do zasiłku opiekuńczego, należy zwrócić uwagę na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2007 r. (sygn. P 45/06). Stwierdził w nim, że przyznanie prawa do zasiłku opiekuńczego wyłącznie ubezpieczonym podlegającym obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu jest niezgodne z Konstytucją RP. Oznacza to, że prawo do zasiłku opiekuńczego powinni posiadać również ubezpieczeni, którzy podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Zasada ta nie dotyczy jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat (zasiłek wtedy przysługuje).

Zasiłek opiekuńczy może być wypłacany przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez:

l 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi: zdrowym do lat ośmiu (w wymienionych wcześniej przypadkach) lub chorym do lat czternastu,

l 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny.

Łączny okres pobierania przez ubezpieczonego zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny nie może być dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym. Oznacza to, że okres pobierania zasiłku opiekuńczego nie jest uzależniony od liczby członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz od liczby dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.

W sytuacji opisanej w pytaniu Państwa pracownikowi, za okres zwolnienia lekarskiego, będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy maksymalnie przez 14 dni. Podstawą naliczenia tego zasiłku będzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W podstawie wymiaru zasiłku powinni Państwo uwzględnić wyłącznie wynagrodzenie pracownika, które stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu już potrąconych składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, finansowanych ze środków pracownika.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru.

Należy podkreślić, że prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje uprawnionym bez okresu wyczekiwania już od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

PRZYKŁAD

Jeden z pracowników firmy usługowej w czerwcu 2007 r. dostarczył zwolnienie lekarskie na okres 10 dni z tytułu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku 16 lat. Złożył również oświadczenie (ZUS Z-15), że w tym czasie nie ma innego członka rodziny, który mógłby opiekować się chorym dzieckiem.

Podstawą naliczenia zasiłku opiekuńczego dla tego pracownika będzie przeciętne wynagrodzenie wypłacone mu w ciągu ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych, poprzedzających okres niezdolności, stanowiące podstawę składki na ubezpieczenie chorobowe, tj. od czerwca 2006 r. do maja 2007 r. Wysokość zasiłku opiekuńczego będzie wynosiła 80% ustalonej podstawy. Jeśli w ciągu 2007 r. pracownik dostarczy kolejne zwolnienie z tytułu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku 16 lat, pracodawca będzie mógł wypłacić w 2007 r. zasiłek opiekuńczy jeszcze tylko przez 4 dni.

Podstawa prawna

l art. 32-36 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 47, poz. 318


Anna Sadowska

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Grupa Mazars w Polsce

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA