Czy dopłata do wypoczynku niepełnoletniego dziecka podlega opodatkowaniu, jeśli jest realizowana po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności
REKLAMA
RADA
W tej sytuacji dopłata do wypoczynku córki Państwa pracownicy będzie opodatkowana.
UZASADNIENIE
O tym, czy dopłata do wypoczynku dziecka podlega opodatkowaniu czy nie, decyduje moment przekazania przez pracodawcę pieniędzy, czyli realizacja świadczenia. Taki pogląd potwierdzają interpretacje urzędów skarbowych. Na przykład według interpretacji wydanej przez Urząd Skarbowy w Koninie 5 sierpnia 2004 r. (PDIII/415-31/04) „zwolnieniu podlega dopłata do wypoczynku dzieci i młodzieży, a w związku z tym, jeżeli takiej dopłaty dokonano do dnia, w którym osoba nie ukończyła 18 roku życia, zdaniem tutejszego organu podatkowego dopłata taka będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”
W Państwa przypadku pieniądze zostaną wypłacone po ukończeniu przez dziecko pracownicy pełnoletności, wobec czego nie będzie można zastosować zwolnienia podatkowego. Możliwość zastosowania zwolnienia podatkowego jest związana z terminem wypłaty, a nie z terminem wypoczynku dziecka.
Przepis dotyczący możliwości zwolnienia z podatku dochodowego dopłat do wypoczynku dzieci i młodzieży nie zawiera warunku odbycia wypoczynku przed realizacją dopłat. To pracodawca w regulaminie zfśs ustala, czy dopłatę można otrzymać na pokrycie kosztów przyszłego wypoczynku, czy dopiero w formie refundacji wcześniej wyłożonych pieniędzy, po przedstawieniu rachunków.
Korzyści
Jeżeli pracodawca wypłaci ze środków zfśs dopłaty do wypoczynku dzieci np. na początku czerwca, tj. przed terminem pobytu na koloniach i obozach, dopłata pozostanie nieopodatkowana również dla dzieci, które przed datą wyjazdu osiągną pełnoletność.
Taki wniosek nasuwa się po analizie stanowisk organów skarbowych, które w kwestii opodatkowania jednoznacznie kładą nacisk na moment powstania przychodu.
Jeżeli pracodawca zdecyduje się na taką zaliczkową formę wypłaty świadczeń, musi dopilnować późniejszego udokumentowania wykorzystania ich zgodnie z celem.
Zwolnieniu z podatku dochodowego podlegają dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży organizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu. Jeżeli dopłata jest finansowana ze środków zfśs, zwolnieniu podlega cała kwota dopłaty. Gdy dofinansowanie pochodzi z innych środków pracodawcy, limit zwolnienia podatkowego wynosi 760 zł.
l art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).
Arkadiusz Mika
specjalista w zakresie prawa pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat