REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowy PUE ZUS dla płatników od 2023 roku. Jak założyć konto na PUE ZUS i do czego się przydaje?

Obowiązkowy ZUS PUE dla płatników od 2023 roku. Jak założyć konto na PUE ZUS i do czego się przydaje?
Obowiązkowy ZUS PUE dla płatników od 2023 roku. Jak założyć konto na PUE ZUS i do czego się przydaje?
ZUS

REKLAMA

REKLAMA

Już z dniem 1 stycznia 2023 roku w życie wejdzie obowiązek wszystkich płatników składek ZUS posiadania konta na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli PUE ZUS. Docelowo ma to umożliwić i znacznie usprawnić załatwianie spraw w ZUS online w każdym miejscu i o każdej porze. Wcześniej obowiązek ten dotyczył płatników, którzy rozliczali składki za więcej niż 5 osób. Z kolei po wprowadzeniu zmian obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich przedsiębiorców (płatników składek ZUS).

UWAGA!
ZUS wskazuje, że do 30 grudnia 2022 roku wszyscy płatnicy składek powinni posiadać konto PUE ZUS.

Autopromocja

Czym jest PUE ZUS?

PUE ZUS bez wątpienia jest jednym z większych udogodnień, jakie kierowane są do przedsiębiorców. Właśnie dlatego nie warto na ostatnią chwilę odkładać jego założenia. W celu zachęcenia płatników do zakładania kont PUE, ZUS rozpoczął prowadzenie kampanii informacyjnej, której głównym celem jest pomoc w zakładaniu profili do końca roku. Płatnicy mogą spodziewać się kontaktu telefonicznego, mailowego, bądź listownego ze strony ZUS-u. Wsparcie można otrzymać również w trakcie osobistej wizyty w placówkach ZUS, a także poprzez kontakt z infolinią.

Jakie możliwości daje posiadanie konta na PUE ZUS?

- możliwość przeglądania danych zgromadzonych w ZUS,
- możliwość przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych,
- możliwość składania oraz odbierania odpowiedzi na wnioski,
- możliwość zadawania pytań i odbierania odpowiedzi z ZUS,
- możliwość umawiania się na wizyty w jednostkach ZUS,
- możliwość złożenia wniosku o niezaleganie z opłacaniem składek,
- możliwość złożenia wniosku o rozliczenie konta,
- możliwość złożenia wniosku o kontrolę czy dane zaświadczenie lekarskie dla pracownika zostało wystawione w prawidłowy sposób,
- możliwość złożenia wniosku o potwierdzenie ubezpieczeń,
- możliwość dostępu do zaświadczeń lekarskich swoich pracowników,
- możliwość wystawienia zaświadczenia płatnika składek do celów zasiłkowych,
- możliwość zamówienia raportów odnośnie e-ZLA.
- możliwość otrzymywania powiadomienia w zakresie nowych zwolnień lekarskich swoich pracowników poprzez SMS lub e-mail.

Dodatkowo będąc osobą ubezpieczoną, czyli np. pracownikiem istnieje możliwość sprawdzenia swoich danych zapisanych na koncie ZUS, sprawdzenia stanu konta ubezpieczonego, a także znalezienia informacji odnośnie wystawionych zwolnień lekarskich.

Z kolei będąc pracodawcą, istnieje możliwość korzystania z licznych przydatnych funkcji w zakresie rozliczeń w ZUS, kwestii pracowniczych, jak również ubiegania się o niezbędne zaświadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie dane znajdują się w PUE ZUS?

Posiadając PUE ZUS przedsiębiorcy mają dostęp do licznych informacji, które mogą okazać się przydatne w wielu sytuacjach. Mowa tutaj o:
- saldzie bieżącym/saldzie miesięcznym odnośnie stanu opłaconych składek do ZUS,
- należnych do opłacenia składkach oraz o dokonanych już wpłatach,
- informacji rocznej dla płatnika składek,
- deklaracjach rozliczeniowych, które były wysłane do ZUS przez danego płatnika,
- liście osób, które zostały przez płatnika zgłoszone do ubezpieczeń,
- liście pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim.

Jak założyć konto na PUE ZUS?

Każdorazowo profil PUE ZUS jest zakładany dla osoby fizycznej i to jest bardzo ważne, aby o tym pamiętać. Owa osoba fizyczna ma dwie możliwości, a mianowicie aby założyć profil dla siebie, bądź aby udzielić pełnomocnictwa innej osobie. Najczęściej tymi osobami są księgowe, bądź pracownicy biura rachunkowego.

Chcąc założyć profil na PUE ZUS, należy:


1. Wejść na stronę www.zus.pl i następnie wejść w zakładkę „Zarejestruj w PUE”.
2. Wskazać dla kogo zakładany będzie profil, gdzie do wyboru będzie „Dla Ciebie”, „Dla przedsiębiorców”, a także „Dla firm”. Formularze te w bardzo nieznacznym stopniu różnią się od siebie, ale żadna z wymaganych informacji nie zaskoczy osoby zakładającej.

3. Wskazać sposób przeprowadzenia rejestracji, gdzie do wyboru jest:
    a) przy użyciu metod znajdujących się na portalu login.gov.pl
    b) przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
    c) przy użyciu bankowości elektronicznej w banku, który wspólnie z ZUS oferuje ową usługę,
    d) przy użyciu formularza rejestracji.

Decydując się na rejestrację za pomocą pierwszych trzech rozwiązań, część danych niezbędnych do rejestracji wypełnia się automatycznie. W tych przypadkach możliwe jest również potwierdzenie tożsamości, co oznacza, iż nie wymaga to wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Z kolei wybierając rejestrację przy wykorzystaniu formularza rejestracji, konieczne jest wypełnienie wszystkich wymaganych pól. Prócz tego niezbędne jest potwierdzenie swojej tożsamości poprzez okazanie dokumentu tożsamości w dowolnej placówce ZUS lub poprzez e-wizytę w ciągi 7 dni od dnia rejestracji.

W sytuacji, kiedy płatnik chce upoważnić osobę trzecią do swojego profilu, zobowiązany jest do złożenia pełnomocnictwa w ZUS, które może zostać przekazane w formie elektronicznej poprzez PUE ZUS (formularz PEL) lub w formie papierowej w placówce ZUS. W kwestii tej należy również ustalić zakres udzielanego pełnomocnictwa, jak również określić czas jego trwania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA