REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakiej wysokości odszkodowanie należy się osobie powołanej do odbycia ćwiczeń wojskowych

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Lekarz, który ma swój Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, jest powołany do wojska na dwa tygodnie. Czy należy mu się zapłata od jednostki wojskowej, ponieważ na te dwa tygodnie zatrudnia lekarza na zastępstwo? W związku z tym ponosi koszty. Jeżeli tak, jak należy obliczyć kwotę, którą należy obciążyć jednostkę wojskową?

RADA

Autopromocja

W związku z powołaniem żołnierza rezerwy do odbycia ćwiczeń wojskowych przysługuje jedynie rekompensata utraconego dochodu. Nie ma możliwości domagania się dodatkowego odszkodowania za poniesioną szkodę. Kwota dzienna świadczenia pieniężnego nie może być wyższa od 1/30 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, którego wysokość ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego (przeciętne wynagrodzenie w lipcu to 2893,71 zł, dwuipółkrotność tego wynagrodzenia to 7234,28 zł). Okres odbytych ćwiczeń podawany jest przez dowódcę jednostki w zaświadczeniu o ich odbyciu. Lekarz powinien więc otrzymać tylko rekompensatę w wysokości utraconego dochodu (zarobku). Dodatkowe odszkodowanie za poniesioną szkodę mu nie przysługuje.

UZASADNIENIE

Obowiązkowi służby wojskowej (polegającemu m.in. na odbywaniu ćwiczeń wojskowych przez żołnierzy rezerwy) podlegają mężczyźni, począwszy od 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończą 18 lat życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 50 lat, a posiadający stopień oficerski - 60 lat życia. W tym okresie rezerwista może otrzymać powołanie do odbycia m.in. ćwiczeń wojskowych. Stawienie się do jednostki wojskowej w wyznaczonym terminie jest jego obowiązkiem wynikającym z powszechnego obowiązku obrony RP.

Od decyzji o powołaniu do czynnej służby wojskowej służy odwołanie do szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego, składane za pośrednictwem wojskowego komendanta uzupełnień w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. W tym odwołaniu można wskazać np. konieczność przeprowadzenia umówionego zabiegu, uzasadniony brak możliwości zaprzestania w danym okresie prowadzenia działalności. W przedstawionej sytuacji można wykazać realną szkodę powstałą w mieniu w związku z przerwaniem wykonywania działalności na skutek stawienia się do odbycia ćwiczeń. Wniesienie odwołania nie wstrzymuje jednak wykonania decyzji o powołaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedyną formą pokrycia strat spowodowanych odbywaniem ćwiczeń wojskowych jest świadczenie rekompensujące utracony dochód z działalności gospodarczej (lub wynagrodzenie w odniesieniu do pracowników). Ustawodawca nie przewiduje żadnych dodatkowych odszkodowań związanych ze szkodą, którą poniesie osoba w związku ze stawieniem się na ćwiczenia (np. utracone korzyści w wyniku niezawarcia kontraktu czy konieczność poniesienia dodatkowych kosztów związanych z zastępstwem).

WAŻNE!

Jedyną formą pokrycia strat spowodowanych odbywaniem ćwiczeń wojskowych jest świadczenie rekompensujące utracony dochód z działalności gospodarczej (lub wynagrodzenie w odniesieniu do pracowników).

Żołnierzowi rezerwy, który odbył ćwiczenia wojskowe (jednak z wyjątkiem ćwiczeń trwających do 24 godzin odbywanych w czasie lub dniu wolnym od pracy), przysługuje świadczenie pieniężne rekompensujące utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy lub stosunku służbowego albo dochód z prowadzonej działalności gospodarczej, które mógłby uzyskać w okresie odbywania tych ćwiczeń.

Świadczenie rekompensujące stanowią:

• kwota wynagrodzenia otrzymanego przez żołnierza ze stosunku pracy lub stosunku służbowego za ostatnie 3 miesiące pełnego miesięcznego wymiaru czasu pracy poprzedzające okres odbytych ćwiczeń wojskowych, podzielona przez 90 i następnie pomnożona przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych, lub

• kwota dochodu uzyskanego przez żołnierza z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej za ostatni rok podatkowy poprzedzający okres odbytych ćwiczeń wojskowych, podzielona przez 360 i następnie pomnożona przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych, lub

• kwota najniższego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w okresie odbywania ćwiczeń, w przypadku gdy żołnierz utrzymuje się wyłącznie z działalności rolnej, podzielona przez 30 i następnie pomnożona przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych.

W skład wymienionych wcześniej kwot wynagrodzenia albo dochodu nie wchodzą:

• obowiązkowe składki lub zaliczki pobierane lub należne i odprowadzane do właściwych organów,

premie, nagrody i inne świadczenia lub dodatki finansowe albo wartość świadczeń otrzymywanych w naturze, przysługujących żołnierzowi.

Od podstawy wymiaru świadczenia rekompensującego należy odliczyć kwotę przyznanego na podstawie odrębnych przepisów uposażenia, które żołnierz otrzymał z tytułu odbywania ćwiczeń wojskowych.

Do podstawy wymiaru świadczenia rekompensującego należy jednak wliczyć kwoty ponoszonych przez żołnierza świadczeń alimentacyjnych lub odszkodowawczych nałożonych prawomocnym wyrokiem sądowym lub decyzją administracyjną (§ 8-11 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lutego 2000 r.).

 

Kwota dzienna świadczenia pieniężnego nie może być wyższa od 1/30 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, którego wysokość ogłasza Prezes GUS. Okres odbytych ćwiczeń podawany jest przez dowódcę jednostki w zaświadczeniu o ich odbyciu. Okres ten to suma dni odbytych ćwiczeń wojskowych liczona od dnia faktycznego stawienia się żołnierza na ćwiczenia wojskowe do dnia jego zwolnienia z tych ćwiczeń.

PRZYKŁAD

Andrzej W. zarabia netto 2000 zł. W sierpniu został powołany na 4 dni ćwiczeń wojskowych.

W przypadku pracowników świadczenie rekompensujące stanowi kwota wynagrodzenia, otrzymanego przez żołnierza ze stosunku pracy lub stosunku służbowego za ostatnie 3 miesiące pełnego miesięcznego wymiaru czasu pracy poprzedzające okres odbytych ćwiczeń wojskowych, podzielona przez 90 i następnie pomnożona przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych.

3 × 2000 zł (wynagrodzenie) = 6000 zł.

6000 zł : 90 = 66,67 zł - jest to kwota dzienna świadczenia rekompensującego.

66,67 zł × 4 dni ćwiczeń = 266,68 zł - jest to wysokość świadczenia rekompensującego za 4 dni. Dla obliczeń dokonywanych w sierpniu 2007 r. przyjmujemy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego miesiąca. 1/30 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wynosiła 241,14 zł (przeciętne wynagrodzenie w lipcu to 2893,71 zł, dwuipółkrotność tego wynagrodzenia to 7234,28 zł). Nie stosujemy zatem ograniczenia kwoty wyliczonego dla p. Andrzeja świadczenia rekompensującego. Może więc otrzymywać świadczenie w wyliczonej wysokości 266,68 zł. Gdyby jednak z wyliczeń wynikało, że Andrzej W. powinien otrzymywać świadczenie rekompensujące za jeden dzień, np. w wysokości 260 zł, to należałoby zastosować ograniczenie tego świadczenia do kwoty 241,14 zł dziennie.

Przysługująca rekompensata w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą to kwota dochodu, uzyskanego przez żołnierza z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej za ostatni rok podatkowy poprzedzający okres odbytych ćwiczeń wojskowych, podzielona przez 360 i następnie pomnożona przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych. Wysokość kwot dochodu w przeliczeniu na jeden dzień ćwiczeń wojskowych stwierdza niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku osoby powołanej na ćwiczenia, naczelnik urzędu skarbowego. Wydaje on zaświadczenie, w którym określa kwotę dziennego utraconego wynagrodzenia albo dochodu, a ponadto datę wydania zaświadczenia.

Jeżeli zachodzi zbieg uprawnień do dwóch świadczeń (tzn. osoba powołana na ćwiczenia wojskowe pracuje na podstawie stosunku pracy oraz prowadzi działalność gospodarczą), żołnierzowi przysługuje tylko jeden, bardziej korzystny rodzaj świadczenia rekompensującego.

Wniosek wraz z zaświadczeniem z urzędu skarbowego oraz zaświadczeniem o odbyciu ćwiczeń wojskowych należy złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

• art. 58, 59, 60 i 119a ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej - j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 107, poz. 732

• § 8-11 i 15 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lutego 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania i wypłacania świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy odbywającym ćwiczenia wojskowe - Dz.U. Nr 13, poz. 155

Marek Rotkiewicz

właściciel biura doradztwa prawno-kadrowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA