Oświadczenia i wnioski podatkowe w 2024 r. do ZUS. Kiedy powinien je złożyć emeryt lub rencista?
REKLAMA
REKLAMA
- Emeryt lub rencista nie ma obowiązku składać nowego oświadczenia podatkowego w ZUS, jeśli nie zaszły żadne zmiany
- Oświadczenia podatkowe do ZUS
- Wzory formularzy oświadczeń i wniosków podatkowych do ZUS
Emeryt lub rencista nie ma obowiązku składać nowego oświadczenia podatkowego w ZUS, jeśli nie zaszły żadne zmiany
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał, że zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oświadczenia i wnioski mające wpływ na obliczenie zaliczki na podatek złożone na 2023 rok obowiązują również w 2024 roku i w latach następnych. Dlatego nie ma potrzeby składania co roku nowych oświadczeń, jeśli nic się nie zmieniło. Te poprzednio złożone oświadczenia obowiązują w następnych latach podatkowych do czasu ich odwołania lub zmiany.
- Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpływają oświadczenia podatkowe od świadczeniobiorców. Wiele z tych dokumentów jest niepotrzebnie złożona, gdyż potwierdzają one tę samą sytuację, która została przez nich wskazana w poprzednim roku. Dlatego przypominamy, że jeśli nic się u naszego świadczeniobiorcy nie zmieniło, czyli np. nadal chce, by rozliczać go wspólnie ze współmałżonkiem – wiec dokonuje takiego samego wyboru jak w roku poprzednim – to nie ma potrzeby składania nowego oświadczenia, ubiegłoroczne nadal obowiązuje. Nowe oświadczenie musimy dostarczyć tylko w sytuacji, gdy chcemy odwołać poprzednie lub dokonać zmiany – przypomina Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.
REKLAMA
Oświadczenia podatkowe do ZUS
ZUS wskazuje ogólne zasady ogólne dotyczące wniosków i oświadczeń podatnika (np. emeryta lub rencisty):
- podatnik ma obowiązek wycofać lub zmienić złożone uprzednio oświadczenie, lub wniosek, jeżeli uległy zmianie okoliczności mające wpływ na obliczenie zaliczki,
- gdy podatnik zmieni uprzednio złożone oświadczenie lub wniosek, to nie będzie miał obowiązku wycofania poprzednio złożonych wniosków lub oświadczeń,
- wniosek lub oświadczenie późniejsze uchyla wniosek, lub oświadczenie wcześniejsze.
ZUS wyraźnie informuje, że nie ma konieczności składania przez emerytów czy rencistów co roku oświadczeń podatkowych w ZUS. Nowe oświadczenia należy dostarczyć tylko w sytuacji zmiany lub odwołania dotychczasowych. Jeśli nie nastąpiły żadne zmiany, dotychczasowe oświadczenia obowiązują one także na kolejne lata podatkowe.
Wzory formularzy oświadczeń i wniosków podatkowych do ZUS
Poniżej wskazujemy aktualne formularze wniosków i oświadczeń w sprawach podatkowych, których można używać w korespondencji formalnej z ZUS po ich wydrukowaniu i wypełnieniu.
EPD-16 (Oświadczenie EPD-16) - Oświadczenie o zamiarze opodatkowania dochodów łącznie z małżonkiem.
EPD-17 - (Wniosek EPD-17) - Wniosek o obliczanie i pobieranie w ciągu roku wyższej zaliczki na podatek dochodowy.
EPD-18 - (Wniosek EPD-18) - Wniosek o pobieranie zaliczki na podatek dochodowy z pomniejszeniem/ bez pomniejszania o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.
EPD-19 - (Wniosek EPD-19) - Wniosek/wycofanie wniosku o niesporządzanie rocznego obliczenia podatku.
EPD-20 (Oświadczenie EPD-20) - Oświadczenie/wycofanie oświadczenia o stosowaniu pomniejszenia zaliczki o kwotę stanowiącą 1/24, 1/36 kwoty zmniejszającej podatek.
EPD-21 - (Wniosek EPD-21 )- Wniosek/wycofanie wniosku o niepobieranie zaliczek na podatek od dochodu do 30 000 zł.
EPP (Wniosek EPP) - Oświadczenie dla celów podatkowych w związku z potrąceniami ze świadczenia małżonka na zaspokojenie potrzeb rodziny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat