REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najlepsze miejsca do zamieszkania na emeryturze

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Najlepsze miejsca do zamieszkania na emeryturze
Najlepsze miejsca do zamieszkania na emeryturze
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gdzie najlepiej zamieszkać na emeryturze? To pytanie zadaje sobie zapewne wielu obecnych emerytów. Okazuje się, że najlepsze miejsca na świecie, gdzie warto spędzić życie na emeryturze to Ekwador, Panama i Meksyk. Kraje te zajęły czołowe miejsca w zestawieniu Global Retirement Index, magazynu „International Living”. Dlaczego właśnie one?

W jaki sposób powstaje indeks państw najbardziej przyjaznych emerytom? Otóż, dziennikarze pisma “International Living”, którzy ranking tworzą, biorą pod uwagę szereg czynników mogących wpływać na komfort życia osób starszych: począwszy od pogody, przez jakość służby zdrowia, po – oczywiście – koszty codziennego funkcjonowania. W ten sposób powstaje krótka lista – zaledwie 25 krajów – które warte są tego, by emeryci tam zamieszkali.

REKLAMA

Autopromocja

Numerem jeden na liście jest Ekwador. Dziennikarze „International Living” zwracają uwagę, że pod kątem cen nieruchomości bije on na głowę pozostałe „raje emerytalne” – chodzi tu głównie o relację jakości i lokalizacji do ceny. Ponadto, osoby po 65 roku życia zamieszkujące Ekwador mogą korzystać z licznych 50 proc. zniżek na bilety do kin i na wydarzenia sportowe oraz na transport publiczny, który notabene, jest na wysokim poziomie. Koszty  życia codziennego są w Ekwadorze porównywalnie niskie, np. obiad w restauracji w dużym mieście można zjeść już za 2,5 USD, a wizyta u lekarza specjalisty kosztuje 10 USD. Para starszych ludzi może przeżyć w Ekwadorze miesiąc na naprawdę wysokim poziomie za 1,400 USD – przekonuje korespondentka „International Living” Wendy DeChambeau. Miastami polecanymi emerytom są Quito i Guayaquil, głównie ze względu na łatwy dostęp do dobrej jakości opieki zdrowotnej oraz znajomość j. angielskiego wśród autochtonów, na odpowiednio wysokim poziomie. Dużą zaletą Ekwadoru jest również przyroda (liczne parki narodowe i krajobrazowe) oraz położenie nad oceanem.

Waloryzacja emerytur i rent w 2015 r.

Drugie miejsce zajmuje Panama. Jako jedyny kraj w rankingu otrzymała maksymalną liczbę 100 pkt. za opiekę socjalną nad emerytami ze strony państwa. Kraj ten oferuje wyjątkowy w skali świata program emerytalny Pensionado Visa. Mogą do niego dołączyć wszyscy – również Ci nie posiadający obywatelstwa panamskiego – którzy otrzymują emeryturę wyższą niż 1,000 USD miesięcznie. Program gwarantuje uzyskanie zniżek na usługi zdrowotne (25 proc.), rozrywkę (50 proc), posiłki w restauracjach (25 proc), bilety lotnicze (25 proc.) czy opłaty za prąd i telefon (25 proc.). Korespondenci „International Living” przekonują, że para emerytów jest w stanie żyć w Panamie na wysokim poziomie za mniej niż 2,000 USD miesięcznie. Zaletą Panamy jest też bardzo mała liczba dni pochmurnych i deszczowych w roku. Kraj ten uchodzi również za raj dla wędkarzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń


Trzecie miejsce na liście “rajów emerytalnych” zajmuje – i to może okazać się zaskoczeniem - Meksyk. Pamiętajmy jednak, że pismo „International Living” to publikacja amerykańska. Według „International Living” Meksyk jest atrakcyjny głównie z powodu bliskości względem USA, powszechnej znajomości języka angielskiego oraz niskich kosztów życia. Wydatki na zdrową żywność (chodzi tu głównie o warzywa i owoce) można zamknąć w skali tygodnia kwotą 15 USD – przekonuje korespondentka magazynu Glynna Prentice. Poza tym podatki od nieruchomości są w Meksyku zdecydowanie niższe niż np. w USA. Meksyk oferuje także mnóstwo atrakcji sportowych dla młodych nie tylko duchem ale i ciałem – korty, baseny, liczne plaże z dostępem dla windserferów.

Regularne oszczędzanie sposobem na większą emeryturę

REKLAMA

Spośród państw europejskich w rankingu najwyżej uplasowała się Hiszpania – na pozycji nr 6 – która zachwyca klimatem, zabytkami, plażami i komfortem życia. Znalazło się tam również miejsce dla Malty (7), Portugalii (9), Włoch (11), Francji (17) i – tu małe zaskoczenie – Irlandii (18).

Warto podkreślić, że w tegorocznym zestawieniu po raz pierwszy znalazł się Wietnam, w którym koszty życia są niezwykle niskie. Stało się tak na skutek pozytywnych recenzji korespondentów „International Living”, stacjonujących w Azji Południowo-Wschodniej.

Tab. 1. Ranking Global Retirement Index 2015

Źródło: InternationalLiving.com

Autorzy rankingu podkreślają, że tak naprawdę każdy z 25 wyselekcjonowanych krajów może być dobrym wyborem. Dużo zależy od preferencji osób, które poszukują dogodnego miejsca na emeryturę. Wybrane lokacje różnią się bowiem klimatem, położeniem geograficznym, językiem urzędowym, stopniem urbanizacji i wieloma innymi czynnikami, które mogą zdecydować o wyborze.

Portal Skarbiec.Biznajwiększy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Portal Skarbiec.Biz S.A.
Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasada wielokrotności opodatkowania wyrobów akcyzowych w przypadku wtórnego obowiązku podatkowego a zmiana podatkowego przeznaczenia wyrobu akcyzowego

Istotnym problemem prawnym i praktycznym jest możliwość wielokrotnego opodatkowania tego samego wyrobu akcyzowego na etapie wtórnego obowiązku podatkowego (zwanego również obowiązkiem podatkowym drugiego stopnia.) – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

KSeF 2026: Pożegnanie z papierowymi fakturami. Jak przygotować się na rewolucję w rozliczeniach VAT i uniknąć kar i problemów z fiskusem [branża TSL]

Niecały rok dzieli podatników VAT (w tym branżę transportową) od księgowej rewolucji. Ministerstwo Finansów potwierdziło w komunikacie z kwietnia 2025 r., że początek 2026 roku to ostateczny termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur dla większości przedsiębiorców. Oznacza to, że już niedługo sektor TSL, zdominowany przez rozliczenia papierowe, musi stać się cyfrowy. To wyzwanie zwłaszcza dla spedycji, które rozliczają się z wieloma podmiotami równocześnie. Jak przygotować się do wdrożenia KSeF, by uniknąć problemów i kar?

Co myślą księgowi o przyszłości swojej branży? Barometr nastrojów księgowych 2025 ujawnia kulisy rynku

Czy zawód księgowego przechodzi kryzys, czy może ewoluuje w stronę większego znaczenia strategicznego? Nowo opublikowany Barometr nastrojów księgowych 2025 to pierwsze tego typu badanie w Polsce, które w kompleksowy sposób analizuje wyzwania, emocje i kierunki rozwoju zawodu księgowego.

Zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych prawdopodobnie od 2026 r. Koniec obecnych korzyści? Co planuje Ministerstwo Finansów?

Fundacje rodzinne miały być długo oczekiwanym narzędziem sukcesji i ochrony majątku polskich przedsiębiorców. W Polsce działa około 800 tysięcy firm rodzinnych, które odpowiadają za nawet 20% PKB. To właśnie dla nich fundacje miały stać się mechanizmem zapewniającym ciągłość, bezpieczeństwo i porządek w zarządzaniu majątkiem. Choć ich konstrukcja budzi zainteresowanie i daje realne korzyści, to już po dwóch latach funkcjonowania szykują się poważne zmiany prawne. O ich konsekwencjach mówi adwokat Michał Pomorski, specjalista w zakresie prawa podatkowego z kancelarii Pomorski Tax Legal Finance.

REKLAMA

Korygowałeś deklaracje podatkowe po otrzymaniu subwencji z PFR? Możesz być bezpodstawnie pozwany – sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

Wśród ponad 16 tys. pozwów, które Polski Fundusz Rozwoju (PFR) złożył przeciwko przedsiębiorcom w ramach programu „Tarcza Finansowa”, około 2700 dotyczy firm (wg danych z 2023 r.), które po złożeniu wniosku o subwencję dokonały korekty deklaracji podatkowych.

Kiedy Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy? – Stan legislacyjny i wyzwania przed przedsiębiorcami

11 kwietnia 2025 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy dotyczący obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który reguluje wdrożenie tego systemu w Polsce. Choć przepisy nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone, większość kluczowych kwestii jest już znana, co daje przedsiębiorcom czas na rozpoczęcie przygotowań do nadchodzących zmian.

Dlaczego dokumentacja pochodzenia towarów to filar bezpiecznego handlu międzynarodowego?

Brak odpowiedniej dokumentacji pochodzenia towarów może kosztować firmę czas, pieniądze i reputację. Dowiedz się, jak poprawnie i skutecznie prowadzić dokumentację, by uniknąć kar, ułatwić odprawy celne i zabezpieczyć interesy swojej firmy w handlu międzynarodowym.

Podatek od prezentów komunijnych w 2025 r. Są 3 limity kwotowe zwolnień podatkowych: 5733 zł (osoby spoza rodziny), 27 090 zł (dalsza rodzina), 36 120 zł (najbliższa rodzina)

Mamy maj, a więc i sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.

REKLAMA

Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

Jest kilka sposobów na uniknięcie obowiązkowego KSeF. Przykład: uzyskanie statusu podatnika zagranicznego działającego w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

REKLAMA