| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Jak zgłosić do ubezpieczeń cudzoziemca, który nie ma nadanego numeru PESEL

Jak zgłosić do ubezpieczeń cudzoziemca, który nie ma nadanego numeru PESEL

Chcę zatrudnić w swojej firmie kobietę, która posiada obywatelstwo hiszpańskie (nie ma obywatelstwa polskiego ani numeru PESEL). Do tej pory mieszkała w Barcelonie. Jak mogę zgłosić ją do ubezpieczeń społecznych, jeżeli w dokumentach zgłoszeniowych trzeba podać numer PESEL? Moja przyszła pracownica ma dziecko, które chce zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. Czy można to zrobić tak jak w przypadku członków rodzin obywateli polskich? Jak można uzyskać PESEL potrzebny do korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego?


RADA

Jeżeli osoba nie ma nadanego numeru PESEL, w zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego podaje się zamiast niego numer dowodu osobistego lub paszportu. Równocześnie płatnik składek za cudzoziemca powinien wystąpić z wnioskiem o nadanie numeru PESEL.

UZASADNIENIE

Zgłaszając do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego osobę, która podlega ubezpieczeniom, na dokumentach zgłoszeniowych powinno się umieszczać numer PESEL oraz NIP zgłaszanej osoby. Jeżeli osoba nie ma nadanego któregoś z tych numerów, to w zgłoszeniu należy podać serię i numer jej paszportu lub dowodu osobistego.

Płatnik składek występuje z wnioskiem o nadanie numeru PESEL cudzoziemcowi, który podlega ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce.

Natomiast cudzoziemcy, którzy nie podlegają ubezpieczeniom w Polsce, powinni mieć nadany numer PESEL z urzędu na wniosek właściwego organu gminy, gdy meldują się na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące.

Cudzoziemiec przebywający na terytorium Polski poza hotelem, zakładem udzielającym pomieszczenia w związku z pracą, nauką, leczeniem lub wypoczynkiem jest zobowiązany zameldować się najpóźniej przed upływem czwartej doby, licząc od chwili przekroczenia granicy Polski.

Jeżeli numer PESEL jest potrzebny osobie, która go nie może uzyskać z urzędu, przepisy przewidują możliwość uzyskania tego numeru na umotywowany, pisemny wniosek, składany bezpośrednio do ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Brak numeru PESEL w przypadku cudzoziemca nie uniemożliwia korzystania z opieki zdrowotnej w Polsce. W celu korzystania z opieki zdrowotnej wystarczy przedstawić jakikolwiek dokument świadczący o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego.

• art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 3 ust. 2 pkt 5, art. 77 ust. 2 pkt 6, art. 77 ust. 3 pkt 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2004 r. nr 210, poz. 2135 ze zm.),

• § 3 ust 1 pkt 2 lit. g rozporządzenia z 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich (DzU nr 97, poz. 646),

• art. 23, art. 24 ust 1, art. 31a ust. 3, art. 31a ust. 4, art. 31b ust. 1, art. 31b ust. 2 ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (DzU z 2006 r. nr 139, poz. 993 ze zm.).

Kacper Pyrka

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK