reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Ewidencja składek ZUS zależy od tego, kto je opłaca

Ewidencja składek ZUS zależy od tego, kto je opłaca

Naliczanie i zapłata składek do ZUS następuje w różnych terminach. Konieczna jest więc ich ewidencja za pośrednictwem konta rozrachunki z ZUS.


Pracodawca zobowiązany jest do pobierania i przekazywania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Takie obowiązki nakłada na niego ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych.

Wysokości składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe wyrażone są w formie stawki procentowej, jednakowej dla wszystkich ubezpieczonych. Wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe natomiast jest zróżnicowana dla poszczególnych płatników i ustalana w zależności od poziomu zagrożeń zawodowych i skutków tych zagrożeń.

W księgach rachunkowych naliczanie składek, a następnie ich odprowadzanie przebiega za pośrednictwem konta 227 - Rozrachunki z ZUS. Dla ewidencji księgowej istotne jest również, w jakiej części poszczególne składki finansuje pracodawca, a w jakiej sam pracownik. W zależności od tego np. w związku z wynagrodzeniem pracownika będą one księgowane w korespondencji z kontem kosztów, np. 441 - Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia lub 231 - Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń. Trzeba jednak pamiętać, że składkę wypadkową pokrywa w całości pracodawca, natomiast chorobową pracownik. Dwie pozostałe - emerytalna i rentowa finansowane są przez nich w określonych częściach.

Następnie pracodawca powinien przesłać deklarację rozliczeniową, imienne raporty miesięczne oraz opłacić składki za dany miesiąc w terminie:

• do 5 dnia następnego miesiąca - dla jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych,

• do 10 dnia następnego miesiąca - dla osób fizycznych opłacających składkę wyłącznie za siebie,

• do 15 dnia następnego miesiąca - dla pozostałych płatników.

Ewidencja operacji związanych z wypłatą wynagrodzeń i odprowadzeniem składek ZUS będzie przebiegała w następujący sposób:

1. Zaksięgowanie wynagrodzenia: Strona Wn konta 430 - Wynagrodzenia, strona Ma konta 231 - Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń.

2. Obciążenia, które musi pokryć pracownik z tytułu: składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne: strona Wn konta 231 - Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń, strona Ma konta 227 - Rozrachunki z ZUS, zaliczka na podatek dochodowy: strona Ma konta 231 - Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń, strona Ma konta 221 - Rozrachunki z Urzędem Skarbowym.

3. Zarachowanie w ciężar kosztów obciążeń pracodawcy z tytułu składek ZUS: strona Wn konta 440 - Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia,

4. Zapłata do ZUS składek: strona Wn konta 227 - Rozrachunki z ZUS, strona Ma konta 130 - Rachunek bankowy,

5. Zapłata do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy: strona Wn konta 227 - Rozrachunki z ZUS, strona Ma konta 130 - Rachunek bankowy.

SKŁADKI W BILANSIE

W bilansie saldo Ma konta - Rozrachunki z ZUS uwidocznione są w pozycji pasywów - B.III 2g - Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń i innych świadczeń.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Wnuczek

Jestem aplikantem adwokackim Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. W swojej pracy wspierałem klientów w obszarze prawa podatkowego i postępowań.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama